sobota, 20 kwietnia 2013

Dobre wiadomości na temat serca i układu krwionośnego.

Żegnaj chorobo - twój stan zdrowia zależy od ilości i jakości spożywanych produktów.Jeść trzeba, jednak główną rolą pożywienia jest dostarczanie organizmowi niezbędnych składników i odpowiedniej porcji kalorii. Często jednak jemy zbyt wiele i to nie zawsze wartościowych artykułów spożywczych. Nadmiar kalorii nasz organizm magazynuje w postaci tłuszczu, który odkłada się na brzuchu, w biodrach, ale także, co groźniejsze wokół serca. Serce i układ krwionośny muszą "obsłużyć" większą masę ciała, mają więc więcej pracy. My tymczasem mało się ruszamy, co powoduje, że serce słabieij pompuje krew, a naczynia krwionośne zwężają się. To juta droga do nadciśnienia tętniczego, miażdżycy i cukrzycy, które są największymi wrogami serca i układu krwionośnego.
Nadciśnienie może miec różne przyczyny, ale jedną z najczęstszych jest zła dieta i brak ruchu. Dlatego też w leczeniu tej choroby bardzo ważna jest zmiana nawyków. Lekarze zalecaja rzucenie palenia, odchudzanie, ograniczenie spożycia alkoholu, jedzenie większej ilości warzyw i owoców, a zdecydowanie mniej soli kuchennej i tłuszczów zwierzęcych.
Dieta jest równiez bardzo dobrym sposobem zapobiegania i leczenia zaburzeń lipidowych, inaczej mówiąc, zbyt wysokiego poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Cierpi na to około 65% Polaków, ponad 70% z tej liczby nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.
Tymczasem cholesterol odkładający się w naczyniach krwionośnych prowadzi do miażdżycy, czyli zwężenia naczyń krwionosnych przez blaszkę miażdżycowa, a w konsekwencji do zawałów serca i udarów mózgu.
Jednym z leków stosowanych w leczeniu zaburzeń lipidowych są kwasy omega - 3 , a przecież możemy ich dostarczać organizmowi w naszym codziennym pożywieniu. Nieocenione są również stanole i sterole roslinne - obnizaja stężenie. Sterole w małych ilościach sa w sposób naturalny zawarte w wielu owocach, warzywach, orzechach, ziarnach, olejach
oraz innych produktach pochodzenia roślinnego.
Nieprawidłowa dieta i nadwaga, brak ruchu sprzyjają również zachorowaniom na cukrzycę, ta zaś uszkadza naczynia krwionośne, co skutkuje chorobą niedokrwienna serca, zwiększa ryzyko udaru mózgu, a także zaburza ukrwienie wielu innych narządów naszego organizmu.
Pamiętaj, że nawet niewielki, ale regularny wysiłek fizyczny może obniżyć wartość skurczowego ciśnienia tętniczego o 4 - 8 mmHg.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz