sobota, 20 kwietnia 2013

Żywienie bobasa. Technika karmienia. Spacery.

Pochwała jajek, jednak uwaga - jajka mogą uczulać. dlatego zanim podasz je alergikowi, zapytaj lekarza o zgodę.W diecie malucha są niezastąpione . Jajka bowiem należą do szczególnie wartościowych produktów spożywczych - zawierają prawie wszystkie składniki odżywcze /z wyjątkiem witaminy "C"/ potrzebne do wzrostu i rozwoju młodego organizmu. Początkowo /po 6 miesiącu życia/ dawaj dziecku połowę żółtka ugotowanego na twardo - zmiksuj je razem z zupką lub warzywna papką. Po 10 miesiącu możesz już podać całe jajko.
Uwaga - sposób, w jaki karmisz dziecko, ma wpływ na jego zgryz. Rozszerzając dietę bobasa o zupki czy kaszki, podawaj je łyżeczką. Dziecko dzięki temu uczy się gryzienia i żucia, a także zagarniania pokarmu ustami. Pamiętaj tylko, by wkładać i wyjmować łyżeczkę poziomo. Przechylanie jej do góry może prowadzić do wad zgryzu.
Pięć sposobów na ulewanie - przyczyną częstego ulewania jest niedojrzałość przewodu pokarmowego malucha .
Aby mu pomóc:
1. Odpowiednio kładź.
Główka dziecka powinna być troszkę wyżej niż brzuszek. ale nie kładź bobasa na poduszce, tylko wsuń ją pod materac u wezgłowia łóżka.
2. Nie przekarmiaj. Żołądek niemowlęcia jest bardzo mały i nie jest w stanie przyjąć jednorazowo dużej ilości pokarmu. Jeśli się boisz, że dziecko będzie głodne, po prostu karm je częściej.
3. Bądź cierpliwa. Po karmieniu ułóż malca tak, aby miał główkę na twoim ramieniu, i czekaj, aż mu się odbije.
4. Daj odpocząć. Nie przewijaj i nie kąp smyka przez co najmniej kwadrans po jedzeniu.
5. Idź do pediatry. Być może zaleci dziecku podawanie preparatu na ulewanie lub /jeśli karmisz mieszanką/ zmieni mleko modyfikowane.
Nie zapominaj o spacerach - coraz dłuższe spacery przed wami, a nic nie wzmaga apetytu tak jak ruch na świeżym powietrzu. Kiedy więc wychodzisz ze smykiem z domu na dłużej, nie zapomnij zapakować termosu z ciepłą herbatką oraz kilku smakołyków. Na spacerze doskonale sprawdzają się chrupki, biszkopty i herbatniczki dla niemowląt - czyli lekkie przekąski, dzięki którym malec nie będzie odczuwał głodu, a po powrocie zje ze smakiem główny posiłek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz