sobota, 20 kwietnia 2013

Dobre wiadomości na temat serca i układu krwionośnego.

Żegnaj chorobo - twój stan zdrowia zależy od ilości i jakości spożywanych produktów.Jeść trzeba, jednak główną rolą pożywienia jest dostarczanie organizmowi niezbędnych składników i odpowiedniej porcji kalorii. Często jednak jemy zbyt wiele i to nie zawsze wartościowych artykułów spożywczych. Nadmiar kalorii nasz organizm magazynuje w postaci tłuszczu, który odkłada się na brzuchu, w biodrach, ale także, co groźniejsze wokół serca. Serce i układ krwionośny muszą "obsłużyć" większą masę ciała, mają więc więcej pracy. My tymczasem mało się ruszamy, co powoduje, że serce słabieij pompuje krew, a naczynia krwionośne zwężają się. To juta droga do nadciśnienia tętniczego, miażdżycy i cukrzycy, które są największymi wrogami serca i układu krwionośnego.
Nadciśnienie może miec różne przyczyny, ale jedną z najczęstszych jest zła dieta i brak ruchu. Dlatego też w leczeniu tej choroby bardzo ważna jest zmiana nawyków. Lekarze zalecaja rzucenie palenia, odchudzanie, ograniczenie spożycia alkoholu, jedzenie większej ilości warzyw i owoców, a zdecydowanie mniej soli kuchennej i tłuszczów zwierzęcych.
Dieta jest równiez bardzo dobrym sposobem zapobiegania i leczenia zaburzeń lipidowych, inaczej mówiąc, zbyt wysokiego poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Cierpi na to około 65% Polaków, ponad 70% z tej liczby nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.
Tymczasem cholesterol odkładający się w naczyniach krwionośnych prowadzi do miażdżycy, czyli zwężenia naczyń krwionosnych przez blaszkę miażdżycowa, a w konsekwencji do zawałów serca i udarów mózgu.
Jednym z leków stosowanych w leczeniu zaburzeń lipidowych są kwasy omega - 3 , a przecież możemy ich dostarczać organizmowi w naszym codziennym pożywieniu. Nieocenione są również stanole i sterole roslinne - obnizaja stężenie. Sterole w małych ilościach sa w sposób naturalny zawarte w wielu owocach, warzywach, orzechach, ziarnach, olejach
oraz innych produktach pochodzenia roślinnego.
Nieprawidłowa dieta i nadwaga, brak ruchu sprzyjają również zachorowaniom na cukrzycę, ta zaś uszkadza naczynia krwionośne, co skutkuje chorobą niedokrwienna serca, zwiększa ryzyko udaru mózgu, a także zaburza ukrwienie wielu innych narządów naszego organizmu.
Pamiętaj, że nawet niewielki, ale regularny wysiłek fizyczny może obniżyć wartość skurczowego ciśnienia tętniczego o 4 - 8 mmHg.

Żywienie bobasa. Technika karmienia. Spacery.

Pochwała jajek, jednak uwaga - jajka mogą uczulać. dlatego zanim podasz je alergikowi, zapytaj lekarza o zgodę.W diecie malucha są niezastąpione . Jajka bowiem należą do szczególnie wartościowych produktów spożywczych - zawierają prawie wszystkie składniki odżywcze /z wyjątkiem witaminy "C"/ potrzebne do wzrostu i rozwoju młodego organizmu. Początkowo /po 6 miesiącu życia/ dawaj dziecku połowę żółtka ugotowanego na twardo - zmiksuj je razem z zupką lub warzywna papką. Po 10 miesiącu możesz już podać całe jajko.
Uwaga - sposób, w jaki karmisz dziecko, ma wpływ na jego zgryz. Rozszerzając dietę bobasa o zupki czy kaszki, podawaj je łyżeczką. Dziecko dzięki temu uczy się gryzienia i żucia, a także zagarniania pokarmu ustami. Pamiętaj tylko, by wkładać i wyjmować łyżeczkę poziomo. Przechylanie jej do góry może prowadzić do wad zgryzu.
Pięć sposobów na ulewanie - przyczyną częstego ulewania jest niedojrzałość przewodu pokarmowego malucha .
Aby mu pomóc:
1. Odpowiednio kładź.
Główka dziecka powinna być troszkę wyżej niż brzuszek. ale nie kładź bobasa na poduszce, tylko wsuń ją pod materac u wezgłowia łóżka.
2. Nie przekarmiaj. Żołądek niemowlęcia jest bardzo mały i nie jest w stanie przyjąć jednorazowo dużej ilości pokarmu. Jeśli się boisz, że dziecko będzie głodne, po prostu karm je częściej.
3. Bądź cierpliwa. Po karmieniu ułóż malca tak, aby miał główkę na twoim ramieniu, i czekaj, aż mu się odbije.
4. Daj odpocząć. Nie przewijaj i nie kąp smyka przez co najmniej kwadrans po jedzeniu.
5. Idź do pediatry. Być może zaleci dziecku podawanie preparatu na ulewanie lub /jeśli karmisz mieszanką/ zmieni mleko modyfikowane.
Nie zapominaj o spacerach - coraz dłuższe spacery przed wami, a nic nie wzmaga apetytu tak jak ruch na świeżym powietrzu. Kiedy więc wychodzisz ze smykiem z domu na dłużej, nie zapomnij zapakować termosu z ciepłą herbatką oraz kilku smakołyków. Na spacerze doskonale sprawdzają się chrupki, biszkopty i herbatniczki dla niemowląt - czyli lekkie przekąski, dzięki którym malec nie będzie odczuwał głodu, a po powrocie zje ze smakiem główny posiłek.

Dieta niemowlaka w pierwszym roku życia.

Maluch na piersi:
Przynajmniej sześć miesięcy powinno się karmić swoją pociechę piersią.
W ciągu pierwszego półrocza wystarczy podawanie dziecku wyłącznie piersi /chyba że lekarz zaleci inaczej/. Kobiecy pokarm jest najlepszy dla niemowlęcia. Ma właściwy skład, odpowiednią ilość białek, węglowodanów, tłuszczów, witamin oraz składników mineralnych. Chroni przed alergią, infekcjami i chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak otyłość czy cukrzyca. Znajduje się w nim ponad pięćset substancji biologicznie czynnych - nie jest możliwe dodanie ich wszystkich do mleka modyfikowanego, choć mieszanki coraz bardziej przypominają pokarm kobiecy.
Podgrzewanie w mikrofali:Lepiej tego nie robić! Mleko w kuchence mikrofalowej podgrzewa się nierównomiernie i można dziecko poważnie oparzyć. Jeśli nie masz innego wyjścia, przed podaniem butelki wymieszaj jej zawartość bardzo dokładnie i koniecznie sprawdź temperaturę płynu na wewnętrznej stronie nadgarstka.
Nocne karmienie w czasie snu:Lepiej tego nie robić ! To niebezpieczne dla tak malutkiego dziecka. Bobas we śnie jest bardzo wiotki /mięśnie, także te wokół przełyku, są rozluźnione/ i może się zakrztusić. Ryzyko, że maleństwo nie będzie w stanie odkrztusić odrobiny mleka, które dostanie się do dróg oddechowych, jest więc większe. Również synchronizacja ssania z połykaniem bywa gorsza. nim smyk skończy trzy miesiące, lepiej brać go na ręce, a dopiero po nakarmieniu i odbiciu się kłaść z powrotem do łóżeczka.
Kiedy podać maluchowi zieloną herbatę:Nie za wcześnie. Ten typ herbaty w niewielkich ilościach można podawać dzieciom dopiero po pierwszym roku życia. Jeśli chodzi o zieloną herbatę, najlepiej przygotować roczniakowi napój dopiero z drugiego lub nawet trzeciego parzenia /wtedy zawiera jeszcze więcej dobrych dla zdrowia składników/. Trzeba pamiętać, że w zielonej herbacie
jest kofeina /dwukrotnie mniej niż w kawie, ale jednak jest/, dlatego można podawać maluchowi bardzo słaby napar raz na kilka dni.
Zdrowa kalarepka - czy można podawać ją niemowlętom:Można i jest bardzo wskazana. Warto podawać ją dzieciom już od szóstego miesiąca życia. na początek podawaj ugotowaną i zmiksowaną. Lepiej zostanie przyswojona przez maluszka.
Pamiętaj, że Twój szkrab po 12 miesiącu życia, jeszcze nie może jeść tego wszystkiego co rodzice.Powinien pić już mleko z dopiskiem "junior", w jego diecie mogą też pojawić się dania dla starszaków np. potrawka z warzywami i mięsem drobiowym czy gotowana marchewka z ziemniakami.


Dziecko dotknięte alergią pokarmową - część 2

Bez jajek - Jajka to częsty alergen u dzieci w pierwszych trzech latach życia. Jest bardzo niebezpieczny! Nawet po jednej porcji jajka maluch może mieć silną reakcje alergiczną. Niebezpieczne alergeny znajduja się głównie w białku.
Na co uważać ? - Dziecko nie może jeść produktów, do których zostały dodane jajka - nawet w minimalnej ilości! Nie kupuj dla niego ciast, tortów i wyrobów ciastkarskich, herbatników, wafli, gofrów, lodów i deserów lodowych. Pieczywo dla dziecka kupuj tylko w piekarni i poproś o takie, które nie było smarowane jajkiem przed pieczeniem /często się tak robi by miałoładniejszą skórkę/. Pamiętaj, że jaja są też w gotowych makaronach, majonezach, galaretkach mięsnych i rybnych /są one sklarowane białkiem jaja kurzego/, pasztetach, bulionach, kotletach mielonych, hamburgerach, sznyclach, pierogach, naleśnikach, krokietach.
Ważne! - Jeśli dziecko ma alergię na jajka kurze, pewnie będzie ją mieć na jaja innych ptaków /gęsi, kaczek/. Może też reagować uczuleniem na mięso z kurcząt, bo zawiera podobne białka.
Co podawać? - Możesz kupować słoiczki dla dzieci z daniami niezawierającymi jajek. Przygotowując posiłki dla swojego malca, jajka zastępuj innymi składnikami. Do mielonych możesz dodawać kleik ryżowy lub kilka ziemniaków. Kotlety schabowe mocz w mleku i obtaczaj w bułce tartej. Ciasta przygotowuj z dodatkiem zmiksowanych bananów lub oleju i wody /spajają ciasto/.
Bez mąki - W zbożach jest sporo białka. Jedno z nich /konkretnie gluten/ - to bardzo silny alergen. Znajduje się w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie. Nie jest łatwo wykryć alergię na gluten, ale jeśli już to się stanie, trzeba bardzo restrykcyjnie przestrzegać bezglutenowej diety.
Na co uważać? - Gluten jest nie tylko w pszennej mące, ale także we wszystkich kaszach pszennych, mannie, płatkach owsianych, zupach i sosach w proszku, warzywach zasmażanych, warzywach podawanych z bułką tartą, omletach, pierogach, makaronach, pizzach. Znajdziesz go też w składzie większości kisieli, budyniów, kremów budyniowych. Jest w gotowych , panierowanych kotletach, krokietach i wszystkich produktach obtaczanych w bułce tartej.
Ważne ! - Czytaj etykiety produktów, które kupujesz dla malca. Pamiętaj, że gluten znajduje się czasem także w niektórych wędlinach /pasztet,pasztetowa,parówki/.
Co podawać ? - Zamiast "normalnego pieczywa" musisz dawać malcowi bezglutenowe. Kupiosz je w specjalistycznych piekarniach oraz sklepach. Jest tam też wiele innych produktów opatrzonych symbolem przekreślonego kłosa - a to znak, że nie mają one glutenu. Takim produktem jest np. makaron Krakowski

Dziecko dotknięte alergią pokarmową - co podawać?

Postęp medycyny jest widoczny. Pojawia się coraz więcej leków które pomagają leczyć alergię pokarmową. Jeśli Twoje dziecko ma uczulenie na przykład na , mleko, jaja, cytrusy, czekoladę czy produkty z glutenem, nie może ich jeść nawet w najmniejszej ilości. Pamiętaj też, że mogą one być "ukryte" tam, gdzie się ich nie spodziewasz.
Parę wskazówek, np. bez mleka:
Niestety, to właśnie mleko, w którym jest mnóstwo tak potrzebnego dziecku wapnia, jest najczęstszym alergenem. Uczulają białka krowiego mleka. Z tego powodu w tzw. mieszankach leczniczych dla alergików rozbija się wszystkie cząsteczki białka na mniejsze kawałeczki, które nie powodują już uczuleń.
Na co uważać? - Białka mleka krowiego znajdują się także w innych produktach. Nie podawaj też dziecku masła, margaryn, kremów deserowych w proszku, lodów, herbatników, gofrów, wafli, krakersów, pączków, napoleonek, czekolady mlecznej, krówek i toffi, napojów kakaowych w proszku, zupek i sosów z proszku, pieczywa żytniego, drożdżówek, bułek maślanych, rogali, ciast, podrobów, parówek, pasztetów mięsnych, gotowych potraw z ryb. Mleko dodaje się też do naleśników, krokietów ,racuchów.
Ważne jest to, że dziecko może się uczulić również na mleko kozie, owcze, soję /uważaj bo to 60% dostępnej na rynku żywności zawiera dodatki sojowe/, a także na wołowinę i cielęcinę.
Co podawać? - Gdy uczulonego na mleko malca karmisz piersią, sama nie pij mleka i nie jedz żadnych produktów mlecznych. Gdy smyk jest karmiony butelką, lekarz przepisze mu specjalne mleko dla alergików. Dla starszego dziecka rób ciastka bez mleka /np.kruche/ , wystarczy, że zamiast masła dodasz olej. Mleko w naleśnikach zastępuj wodą mineralną, na deser podawaj sorbety owocowe.
Bez ryb - Zachwycamy się rybami, zachwalamy, że są bardzo wartościowe i lepsze jak mięso. Rzeczywiście, nigdzie indziej nie ma tylu potrzebnych mózgowi kwasów omega-3. Niestety niektóre dzieciaki mają alergię na ryby.
Na co uważać? - Maluch nie może jeść nie tylko ryb, ale także owoców morza. Gdy już podrośnie, nie zabieraj go do restauracji azjatyckich. Tam skorupiaki i małże są często wykorzystywane do robienia sosów.
Ważne! - Nie możesz dziecku podawać ryb /gotowanych, smażonych, pieczonych ani z puszki/, to nawet ich w domu nie przyrządzaj! Niektóre bowiem dzieciaki mają tak silną alergię na ryby, że nie mogą ich nawet wąchać.
Co podawać? - Zadbaj, by w diecie twojego malca znalazły się kwasy tłuszczowe nienasycone. Znajdują się w oliwie z oliwek i oleju rzepakowym. Te produkty możesz dodawać do sałatek i różnych mięs. Używaj ich też do smażenia.

piątek, 19 kwietnia 2013

Dieta w rytmie dnia.

Zabiegani, przepracowani, mniejszą wagę przywiązujemy do odżywiania. zaspakajamy często głód, jedząc w wolnej chwili. Tymczasem jedna z dietetycznych teorii, mówi nam, że aby utrzymać dobrą formę /zdrowie/, należy jeść nie tylko wartościowe posiłki, lecz także o odpowiednich porach.Autorzy tej teorii przekonują nas, że na nasz nastrój i kondycję największy wpływ ma to, co i kiedy jemy. Ich zdaniem niektóre składniki pokarmowe lepiej wpływają na nasz organizm rano, inne w godzinach popołudniowych, a jeszcze inne wieczorem. Dlaczego tak się dzieje?
Wiadomo, że dobowy rytm człowieka regulowany jest przez podwzgórze - gruczoł będący naszym naturalnym, wewnętrznym zegarem. Jego działanie zależy m.innymi od pór roku i natężenia światła. To podwzgórze decyduje o tym, kiedy chce nam się spać, a kiedy jesteśmy najbardziej aktywni. w tych poszczególnych fazach doby cały nasz układ dokrewny produkuje różne hormony, odpowiedzialne za odczuwanie głodu, trawienie, oczyszczanie z toksyn, stymulujące naszą aktywnośći działające wyciszająco. W dzień dominują adrenalina, noradrenalina oraz kortykosteroidy , nocą natomiast - testosteron, GH /hormon wzrostu/ oraz melatonina, które pobudzają syntezę białek i odbudowę tkanek. Każdy z tych hormonów inaczej modeluje działanie naszego organizmu. dostosowując do niego rodzaj pokarmu, nie tylko zapewnimy sobie szczupłą sylwetkę, ale również zdrowie i doskonałe samopoczucie.
Na indeksie - węglowodany i tłuszcze.Zdaniem twórców chronodiety w ciągu dnia najbardziej powinniśmy uważać na węglowodany, bo działają one usypiająco. Dlatego w okresach wzmożonej aktywności psychicznej lepiej je ograniczyć /dozwolone są jedynie niewielkie ilości węglowodanów złożonych/. Uważać należy również na produkty wysoko tłuszczowe, bo prowadzą one do zaburzeń metabolicznych i nadmiernie wyciszają organizm. Senność w ciągu dnia przekłada się niestety na bezsenność w nocy. Ta z kolei skutkuje kłopotami ze zdrowiem - wiadomo, że zwiększa ryzyko cukrzycy II typu, nadciśnienia i depresji. Lepiej więc nie ryzykować!
Na wszystko przyjdzie czas:
Jeden z twórców chronodiety, dr Baker, twierdzi, że od rana do popołudniowych godzin należy jeść przede wszystkim posiłki bogate w białko. Dlaczego to takie ważne? Białko to podstawowy budulec wszystkich tkanek w naszym organizmie, bez niego niemożliwa jest synteza hormonów oraz prawidłowe działanie enzymów. Ponadto przyspiesza o 25 procent przemianę materii, wspomaga odporność i działa jak antydepresant, poprawiając nasz nastrój. Jeśli więc chcemy być w formie przez cały dzień, siegajmy po białko. Weglowodany zaś zdaniem Bakera lepiej zostawić na wieczór, bo dzisłają usypiajaco. Jeszcze bardziej radykalny jest inny przedstawiciel teorii chronodiety - dr Alain Delabos, który uważa, że aby nie tyć także wieczorem należy postawić na białko.

piątek, 12 kwietnia 2013

Kiedy poradzić się lekarza gdy boli w okolicach brzucha...

Trzustka zawiaduje cukrem i trawieniem tłuszczów -ten mały organ wielkości brzoskwini, czy gruszki zawiaduje gospodarką cukrem w naszym organizmie. To dzięki wytwarzanej przez nią insulinie rozłożone do glukozy węglowodany są rozprowadzane do komórek lub przerabiane są na kwasy tłuszczowe i składowane w tkance tłuszczowej.
Do czasu radzi sobie z golonką, hamburgerem lub ociekającymi tłuszczem racuchami. Może w końcu odmówić posłuszeństwa i pojawi się wtedy ból po lewej stronie nadbrzusza promieniujący do pleców - to już sygnał buntu trzustki. może się pojawić po świątecznym przejedzeniu lub po mniejszym, jednak tłustym posiłku. Podobnie dzieje się podczas selekcji naturalnej w jelitach. Rozłożone do prostych składników /cukry, kwasy tłuszczowe, aminokwasy/ przesuwają się wzdłuż jelit. To co dobre i wartościowe, organizm za pomocą kosmków jelitowych w jelicie cienkim wchłania do krwi. Reszta wędruje dalej do jelita grubego, gdzie zostaje pozbawiona wody i przygotowana do wydalenia.
Średnio od zjedzenia cała operacja trawienia trwa około 24 godzin. Ale różnimy się między sobą szybkością i sprawnością przerabiania pokarmów. Lekarze przyjmują, że jeśli oddajemy stolec dwa razy w ciągu tygodnia , to jeszcze mieścimy się w normie. Rzadsze stolce świadczą już o zaparciu.
Podobnie z wątroba, którą często obciążamy do tego stopnia, że odmawia posłuszeństwa i boli.
Kiedy więc , poradzić się lek.....
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/alternative-medicine/2366827-kiedy-poradzi%C4%87-si%C4%99-lekarza-gdy/#ixzz2QJr9BjAM

Dziecko - żywienie i odporność.

Odpowiednia dieta może wzmocnić organizm malucha. Dzieciak będzie mniej chorował i mama będzie zadowolona ze swojego postępowania względem opieki nad pociechą.
Żywienie i odporność.
Żelazo -
jakie ma znaczenie? - Wchodzi w skład hemoglobiny, czyli czerwonego barwnika krwi. Jeśli jest go za mało, krwinki czerwone są słabe. A wtedy nie mogą dobrze wykonywać swojego zadania, jakim jest rozprowadzenie cennych witamin i składników odżywczych do każdej komórki. Jeśli dziecko ma za mało żelaza, to niezbędne składniki nie zostaną dostarczone komórkom.
Podawaj dziecku : mięso /także czerwone, w którym jest najwięcej żelaza/, jajka, ryby, brokuły, natkę pietruszki, suszone owoce, kasze /te dla niemowląt są dodatkowo wzbogacone o ten pierwiastek/, fasolę. Żelazo jest najlepiej przyswajalne z witaminą C. Dlatego, gdy dziecko je mięso, podaj mu też surówkę lub sok.
Kwasy omega-3 Co robią? Wspomagają wytwarzanie przeciwciał odpornościowych w organizmie. wzmacniają również błony śluzowe /np. nosa, gardła, oskrzeli/. Podawaj dziecku: ryby morskie /np. śledź, halibut, łosoś, makrelę, dorsza...
Selen - bez niego odpornościowe komórki
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/pediatrics/2355733-dziecko-%C5%BCywienie-odporno%C5%9B%C4%87/#ixzz2QFASMXRd

Co to jest alergia pokarmowa.

Co to jest i co ją wywołuje?
Alergia pokarmowa jest nieprawidłową reakcją organizmu na składniki zawarte w pożywieniu.Wywołują ją mechanizmy immunologiczne. Alergia ta , została nazwana chorobą XXI wieku, gdyż występuje coraz częściej i dotyka zarówno dzieci , jak i dorosłych.
Czynniki wywołujące alergię pokarmową można zaliczyć do dwóch grup:
1.
Nietolerancja na wybrane składniki pokarmowe, często przenoszona genetycznie. Większość zachorowań notuje się w rodzinach, w których alergie występowały w poprzednich pokoleniach, u rodziców czy u rodzeństwa. Nie myśl jednak pesymistycznie, gdyż w każdej chwili, zmieniając swoje przyzwyczajenia, zarówno żywieniowe, jak i codzienne dotyczące zdrowia, form ruchu czy środowiska, w jakim przebywamy, masz wpływ na rozwój lub zahamowanie objawów alergii.
2. Druga grupa czynników związana jest z wpływem postępu technologicznego na nasze życie. Zanieczyszczenie środowiska , tak wody, jak i powietrza, jest niekorzystne dla wszystkich form
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/pediatrics/2355802-jest-alergia-pokarmowa/#ixzz2QFAAI6OD

Podawaj dziecku probiotyki, gdy...

Dobre probiotyki znajdziesz m.in. w kefirach, kaszkach, mlekach modyfikowanych i preparatach probiotycznych, które można kupić w aptece.
dobre bakterie przywracają naturalną równowagę w organizmie i chronią przed inwazją złych bakterii. Od nich zależy m.in. czy twoje dziecko przetrwa jesień oraz zimę bez kaszlu i kichania. To nie tylko ta zaleta. Są i inne powody ich pomocnego działania. Poznaj je!
Gdy karmisz swoją pociechę mieszanką...
Gdy karmisz piersią, mikroflora przewodu pokarmowego malucha składa się głównie z bakterii kwasu mlekowego. U dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym " dobrych" bakterii może być dziesięciokrotnie mniej i m. in. dlatego jest ono znacznie bardziej podatne na infekcje, biegunki czy alergie. Możesz jednak w prosty sposób zadbać o zdrowie swojej pociechy. Kiedy wybierasz dla niej mieszankę /po konsultacji z lekarzem/, sięgnij po mleko wzbogacone w probiotyki lub prebiotyki.
Gdy malcowi grozi alergia...Jeżeli ty, twój mąż, rodzice czy ktokolwiek w rodzinie jest alergikiem, istnieje ryzyko, że malec też będzie na coś uczulony. Okazuje się jednak, że jest związek między składem mikroflory jelitowej a pojawieniem się alergii. Niektórzy lekarze zalecają więc podawanie preparatów
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/pediatrics/2356390-podawaj-dziecku-probiotyki-gdy/#ixzz2QF9oufzX

Żyj zdrowo.

Zdrowy styl życia – tak mocno podkreślany jest w publikacjach, ulotkach, jednak czy wszystkie produkty pozwalają nam taki styl prowadzić? Czy my sami, obecnie tak bardzo zapracowani, znajdujemy czas na sport rekreacyjny,ćwiczenia fizyczne...?
Szybko żyjemy – konsumujemy produkty głęboko przetworzone. Stosowane ulepszacze, polepszacze czyli wszędobylska chemia, też potrafi dokonać spustoszenia w naszym organizmie. Lekarstwa bez recepty, tak szeroko reklamowane możemy kupić na stacji benzynowej, w kiosku czy sklepie spożywczym. Nie mamy czasu iść do lekarza /poza tym kolejki/ i faszerujemy nasz organizm bez konsultacji z lekarzem czy farmaceutą. Warto sięzastanowić nad takim sposobem życia. „Złote Myśli”przygotowują publikację w formie ebooka na temat zdrowego życia. Warto zapoznać się z treścią i wprowadzić ją w życie.
Cytat z zapowiedzi wydawnictwa„Złote Myśli”:
„Ebook ten mówi o aktywności fizycznej, którąchcą stosować najczęściej osoby zainteresowane zdrowym stylemżycia lub redukcją swojej wagi. Napisana prostym, zrozumiałym językiem. Ujmuje temat kompleksowo. Skorzysta z niej każdy, gdyżjest tak zorganizowana, że zarówno osoby, które dopiero chcązacząć się „zdrowo ruszać” jak i te bardziej zaawansowane –znajdą tu dla siebie zestawy ćwiczeń i praktyczne

czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/alternative-medicine/2356722-%C5%BCyj-zdrowo-propozycja/#ixzz2QF9PuJTc

Jak postępować z dzieckiem po chorobie?

WSPOMAGANIE PO ANGINIE
Często dziecko po przebytej anginie, niby jest zdrowe, skończyło brać antybiotyki, a ma nadal powiększone węzły chłonne. Czy jest to normalny objaw?
To normalne. U dzieci każda infekcja może spowodować powiększenie węzłów chłonnych - najczęściej tych, które są najbliżej miejsca zakażenia. Węzły chłonne to ważna część układu odpornościowego, którego zadaniem jest zwalczanie drobnoustrojów. Zazwyczaj po ustąpieniu choroby węzły chłonne zmniejszają się i powracają do normalnych rozmiarów. Zdarza się jednak, że przez jakiś czas pozostają powiększone, np. w okolicy podżuchwowej, szyi, karku i pachwiny. Niepokojące jest powiększenie węzłów chłonnych w nietypowym miejscu, np. w okolicy nadobojczykowej w dole kolanowym lub łokciowym, zwłaszcza jeśli nie bolą. W takiej sytuacji trzeba od razu skontaktować się z lekarzem.
NIEREGULARNE WYPRÓŻNIENIA
Słyszy się o zaparciach u dzieci, że są częste i że trzeba im zapobiegać odpowiednią dietą?
Pojedyncze zaparcie nie niesie poważnych skutków
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/pediatrics/2356857-dziecko-po-chorobie-robi%C4%87/#ixzz2QF95yEJT

Samodzielność dziecka.

Rozstanie z butelką
Nasz dzieciak wszędzie ze sobą nosi butelkę, co chwila popijając z niej soczek czy herbatkę. To fatalnie wpływa na jego ząbki, ponieważ powoduje tzw próchnicę butelkową, Prawdopodobnie trochę za późno zaczęłaś przestawiać dziecko z butelki na kubek /można to robić gdy dziecko skończy 7 miesięcy/. Dzieci łatwo przyzwyczajająsię do smoczka na butelce, ponieważ ssanie kojarzy się im z mamą i daje poczucie bezpieczeństwa. Nie pozwalaj na chodzenie z butelką,podawaj mu jego smaczny soczek w kubku. Pokazuj mu jak ty pijesz i zachęcaj, że jest już duży, bo "dorosłość" działa na malucha.
Spróbuj nie przegapić tej okazji, kiedy maluch zechce jeśćsamodzielnie. Zwykle chwila ta nadchodzi, gdy niemowlę ma około 8 - 10 miesięcy. Co prawda na początku posiłki będą trwały dłużej i malec będzie się brudził, ale zalety wynikające z osiągnięcia tej umiejętności okażą się bezcenne. Dziecko staje sięcoraz bardziej niezależne i pewne siebie. Dla mamy też w końcu nadchodzi okres, że nie musi karmić smyka i ma więcej czasu dla siebie.
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/pediatrics/2356878-samodzielno%C5%9B%C4%87-naszego-dziecka-ucz-od/#ixzz2QF8mw6oP

Epidemia ślepoty.

AMD - epidemia ślepoty !
Tytuł ten molże , niektórych z czytelników przerazić, jednak jest w pełni uzasadniony. Dowód na to jest w artykule prof. Andrzeja Stankiewicza, uznanego specjalisty z tej dziedziny. To Prezes Stowarzyszenia Zwyrodnienia Plamki Związanej z Wiekiem /AMD/. Bardziej zainteresowanych odsyłam do czasopisma „Lekarz rodzinny”.Artykuł zamieszczony jest w numerze z maja 2012 roku.
W krajach rozwiniętych choroba AMD jest główną przyczynąnieodwracalnej ślepoty u osób po 50. roku życia. W Polsce liczba chorych na AMD szacowana jest na około 1,2 do 1,5 mln osób.
Rocznie przybywa około 100 tysięcy no0wych przypadków. Wynika z tego, że problem jest naprawdę poważny. Niezbędna jest zatem profilaktyka tej choroby, zwłaszcza u osób po 50 roku życia.
W badaniu naukowym LUNA wykazano, że profilsktyczną rolę,spełniakją dwa składniki – luteina i zeaksantyna, które poprawiaja ostrość wzroku i wrażenie kontrastu. Jak pisze w swym artykule profesor Stankiewicz, nie tylko te w/w karotenoidy niezbędne są do własciwej profilaktyki AMD.
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/ophthalmology/2356919-epidemia-%C5%9Blepoty/#ixzz2QF8SVWCj

Pasożyty jelitowe u dzieci...

Pasożyty jelitowe u dzieci:Często mamy są przerażone i przejęte niedomaganiem swoich pociech. Tak się dzieje gdy dowiedzą się od lekarza, że wykryto u malca pasożyty jelitowe. Problem jest trudny do leczenia z powodu, że choroby pasożytnicze szerzą się bardzo powszechnie i zarażona nimi liczba dzieci jest bardzo duża. Powoduje to, że zastosowanie leku u małego pacjenta przynosi efekt krótkotrwały. Dzieci po wyleczeniu niesłychanie szybko zarażają się ponownie pasożytami od swoich kolegów i koleżanek lub członków rodziny.
Stąd zastosowanie leków syntetycznych musiałoby się odbywać często, może nawet cyklicznie lub też powinno by się nimi leczyć od razu całą populację dzieci w przedszkolu, szkole itd. Jedna i druga sytuacja jest nierealna. Alternatywą dla leków opartych o chemię mogą być preparaty ziołowe zwłaszcza, że mają długą tradycję stosowania w przypadkach pasożytów jelitowych. Takim bardzo popularnym i skutecznym preparatem jest syrop Vernikabon. Jest to sprawdzony specyfik i stosowany jest od dawna. Najczęściej stosuje się go dwa razy dziennie po jednej łyżeczce u dzieci powyżej 3 roku życia. Dorośli mogą go stosować 2 razy dziennie po dwie łyżeczki. stosujemy go najczęściej przez tydzień następnie robimy przerwę 1 tydzień i ponownie stosujemy przez tydzień. Terapię tą można powtarzać.
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/pediatrics/2357275-paso%C5%BCyty-jelitowe-dzieci/#ixzz2QF88loN4

Niewyspanie się jest groźne dla zdrowia.

Jak radzić sobie z bezsennością?Łatwemu zasypianiu sprzyja:
1. codzienne kładzenie się spać o tej samej porze;
2. nie przejadanie się przed snem;
3. odprężenie się psychiczne, / może to być spacer/;
4. dobrze przewietrzony pokój;
5. unikanie drzemek w czasie dnia, zwłaszcza wieczorem /dotyczy to szczególnie osób starszych/;
6. stosowanie ziół, działających nasennie.
Czym grozi niewyspanie?Powszechnie wiadomo, że osoby niewyspane mają kłopot z koncentracją, pamięcią, pogarsza się im nastrój i obniża libido. Niewiele osób jednak wie, że spadek ilości i jakości snu powoduje również obniżenie odporności organizmu.
To osłabienie odporności ma także swój wyraz w obrazie krwi. Organizmy osób, które mają zbyt płytki sen, wytwarzają mniej leukocytów /białych ciałek krwi/, co powoduje, że mają one np. większą skłonność do przeziębień.
Zbyty mała ilość snu to także zwiększone ryzyko
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/alternative-medicine/2357301-czym-grozi-niewyspanie/#ixzz2QF7ikRAW

Zioła a cholesterol!

ZIOŁA a CHOLESTEROL:Aż 67% dorosłych mężczyzn i 64% kobiet ma podwyższony poziom cholesterolu całkowitego, czyli więcej niż 190 mg/dl.
Mówią o tym wyniki badań przeprowadzonych przez WOBASH.
Czy zatem 2/3 społeczeństwa skazane jest na stosowanie leków, ze względu na to, że ich życie jest zagrożone?
-Na szczęście nie. Nie tylko podwyższony cholesterol decyduje o rozwoju miażdżycy ale także inne czynniki. Warto przypomnieć, że jeszcze w połowie lat 90 za prawidłowy poziom cholesterolu uważano poziom nie przekraczający 250 mg/dl. Należy pamiętać, że znaczne obniżenie cholesterolu u osób powyżej 80 roku życia, wcale nie wiąże się z wydłużeniem życia, a wręcz przeciwnie. Tak wynika z badań przeprowadzonych w ostatnich latach u pacjentów w tym właśnie wieku. Wynik badania opublikowano m.in. w czasopiśmie "Lekarz rodzinny" /luty 2012 roku nr 2/.
Niestety dane te nie są przez wszystkich lekarzy honorowane, co powoduje, że masowym wręcz spożyciu są leki obniżające poziom cholesterolu zwane statynami. Ciągłe zażywanie statyn wiąże się jednak z niebezpieczeństwem wystąpienia działań niepożądanych.
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/alternative-medicine/2357322-zio%C5%82a-cholesterol/#ixzz2QF7TmAJt

Dieta w steoporozie.

Dieta w osteoporozie:W celu profilaktyki i leczenia osteoporozy należy spożywać dużo wapnia. Najbardziej dostępnym, popularnym źródłem tego pierwiastka jest mleko, gdyż filiżanka mleka, czyli 200 ml zawiera około 300 mg wapnia. jednak coraz więcej osób, które są zagrożone osteoporozą nie toleruje mleka krowiego. Takie osoby z niedoborem laktazy - enzymu, trawiącego cukier mleczny laktozę - mogą spożywać sfermentowane produkty mleczne, w których znajduje się owa laktaza /np. kefir, jogurty/. Niestety w dobie narastania alergii, coraz więcej osób ma uczulenie na białko mleka krowiego, co sprawia, że nie mogą one spożywać mleka pod żadną postacią.
czytaj dalej:

źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/alternative-medicine/2357373-dieta-osteoporozie-najlepsz%C4%85-profilaktyk%C4%85/#ixzz2QF70QwVr

czwartek, 11 kwietnia 2013

Odchudzanie z pasją.

Aby zachęcić do przeczytania książki - krótki fragment z książki /może to znasz....?/
“Wielu ludzi myśli, że osoby z nadwagą wyglądają tak, bo są leniami i że na to zasługują. Nie wiedzą, co mówią. Nawet nie zdają sobie sprawy, jak bardzo się staramy. Jak wielu rzeczy sobie odmawiamy, by schudnąć, a potem doświadczamy efektu jo-jo. Cała nasza praca jest zmarnowana, a my czujemy się okropnie.„
Aby nie spotkała Ciebie ta sytuacja, przystąp rzetelnie do pracy nad sobą. Przyniesie to wymierny efekt i będziesz zadowolony/a/
To publikacja, która kryje w sobie niesamowitą historię przemiany. To historia o walce i zwycięstwie, o porażkach, zawirowaniach życiowych, złych nawykach, smutku, cierpieniu. I nie byłoby w niej nic niezwykłego, gdyby jej bohater – Marcin Wielgosz – zgodził się

czytaj dalej;
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/diet-and-exercise/2357477-odchudzanie-pasj%C4%85/#ixzz2QAiG3UgO

Wpraw się w ruch.

O kim myślał autor pisząc tą książkę i dla kogo ma być pomocna?
Dla każdego, kto chce schudnąć i wie, że musi włączyć do swojego stylu życia fizyczną aktywność, ale nie wie za bardzo, od czego zacząć, jak bezpiecznie rozpocząć proste ćwiczenia; kto chce zacząć prowadzić zdrowy tryb życia – aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie są dla nich ważnymi aspektami życia; kto chce wesprzeć proces odchudzania się ćwiczeniami; chce prowadzić zdrowy, aktywny styl życia oraz poprawić swoje samopoczucie, zwiększyć kondycję, polepszyć ogólny stan zdrowia.

czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/diet-and-exercise/2357484-wpraw-si%C4%99-ruch/#ixzz2QAi2DocA

Odtruwająca funkcja wątroby.

ODTRUWAJĄCA FUNKCJA WĄTROBY:
Gdy wątroba działa prawidłowo możemy być spokojni, bo jej dobre działanie jest warunkiem zdrowia, tego dowodzi zarówno medycyna europejska, jak i tradycyjna medycyna chińska.
Wątroba jest głównym narządem odpowiedzialnym za detoksykację,czyli odtruwanie organizmu, dlatego tak ważne jest wspomaganie jej pracy, szczególnie przy chorobach przewodu pokarmowego, czy chorobach reumatycznych. Dbać o wątrobę powinny, przede wszystkim te osoby, które zmuszone sąś do przyjmowania dużej ilości leków.
W świecie, w którym nieustannie bombardowani jesteśmy różnymi substancjami chemicznymi, wątroba spełnia niezwykle ważną rolę.

czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/alternative-medicine/2357625-odtruwaj%C4%85ca-funkcja-w%C4%85troby/#ixzz2QAhiJRm1

zioła pomocne w cellulicie

Cellulit to koszmar wielu kobiet. Jest jednak ratunek i to bardzo bezpieczny, oparty o środki naturalne.Zioła pomocne w cellulicie:
Wiele Pań cierpi i przyprawia o zawrót głowy poprzez cellulit. Wszystkie Panie wiedzą o tym, że aktywność fizyczna przeciwdziała powstawaniu tego problemu. Jednak niewiele Pan ma czas, a często i ochotę na ruch. Trzeba pamiętać, że dieta również ma spore znaczenie w zapobieganiu powstawania cellulitu.
Rozwojowi cellulitu, sprzyja bowiem spożywanie tłuszczów zwierzęcych i utwardzonych tłuszczóq roślinnych. Te drugie znaleźćmożemy m.in. w różnego rodzaju ciastach i ciasteczkach.
Paniom z cellulitem zaleca się nieutwardzone tłuszcze roślinne oraz ryby. Ważnym elementem w przeciwdziałaniu i zwalczaniu cellulitu jest spożywanie produktów o działaniku przeciwutleniającym tzn. owoców i warzyw w kolorze czerwonym, fioletowym i niebieskim.
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/alternative-medicine/2357705-zio%C5%82a-pomocne-cellulicie/#ixzz2QAh0uzJf

Gdy Twoje dziecko wyrusza na podboje świata...

Twój maluch rusza na podbój świata.
Zanim Twoje dziecko któregoś dnia wstanie i zacznie chodzić, czeka go mnóstwo bardzo ważnych ćwiczeń. I to dzięki nim ruszy na własnych nóżkach podbijać świat. Dobrze, gdy mu w tym pomożesz.
Najpierw pełza jak foczka:
Zwykle na początku siódmego miesiąca niemowlęta niemowleta wpadaja w zachwyt, vo zaczynaja się poruszać do przodu. Niemowle odkrywa tęumiejętność, leżąc na brzuszku i gdy w stosunkowo niedalekiej odległości zobaczy coś interesującego. Najpierw wyciąga w tym kierunku rączkę, ale jeślui nie dosięgnie upragnionego przedmiotu, próbuje do niego podpełznąć. Robi to przedziwnie: przesuwa na przemian rączki do przodu i pełza /bez pomocy nóżek/. To trudne zadanie często maluchowi wychodzi na opak – zamiast iść do przodu, kreci się w kółko. Robi to jednak wytrwale
i w końcu udaje mu się ruszyć do przodu! Jeżeli zabawki będziesz stawiała w odległości metr od pociechy, ćwiczenie pełzania stanie się jego hobby. Bo nie ma nic bardziej satysfakcjonującego i motywującego do dalszych ćwiczeń jak samodzielność. Maluchy to kochają!
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/pediatrics/2357763-gdy-twoje-dziecko-rusza-na/#ixzz2QAgkXLMS

Melisa - zbawienne zioło.

MELISA TO ELIKSIR ŻYCIA.
Melisa lekarska jest rośliną stosowaną co najmniej od dwóch tysięcy lat. Szczególnego znaczenia nadał jekj szesnastowieczny lekarz i alchemik – Paracelsus i to dzięki niemu ma potoczną nazwę eliksirużycia. Nazwa zioła pochodzi od greckiego słowa oznaczającego pszczołę. W Polsce spotykamy się z nazwą pszczelnik lub rojownik. Ze względu na słodki cytrynowy zapach melisę wykorzystywali pszczelarze, gdy wprowadzali do ula nowy rój. W naszym klimacie możemy bez obaw sadzić lub wysiewać melisę w ogródkach. Często gości też na naszych parapetach jako roślina doniczkowa. Lubi słońce i wilgoć. Surowcem zielarskim są aromatyczne liście zawierające lotne olejki. Na działanie preparatu z melisy ma wpływ sposób jego przygotowania. Najczęściej stosuje się napary z suszonych i rozdrobnionych liści i to na różne sposoby i w zależności od ich mocy. Wtedy różni się oddziaływanie zioła. Z liści produkuje się też wyciągi suche i płynne, które służą do przygotowywania leków. Służy też do produkcji preparatów złożonych. Melisa ma znaczenie także w kosmetyce, przede wszystkim do cery tłustej.
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/alternative-medicine/2358086-melisa-eliksir-%C5%BCycia/#ixzz2QAgQaR6L

Katar - przyczyny i leczenie.

Katar często towarzyszy różnym infekcjom, uprzykrza też życie alergikom. Sięgamy po krople lub aerozole dostępne w aptekach, aby ułatwić sobie oddychanie. Jednak dolegliwości nie zawsze mijająszybko. Musimy jednak pamiętać, że preparatów miejscowo obkurczających błonę śluzową nosa nie wolno stosować zbyt długo.
Preparaty ułatwiające nam oddychanie mają zamieszczone w ulotce informacje i trzeba je dokładnie czytać. Tam znajdziemy informacjęprzez ile dni i w jakich dawkach można bezpiecznie stosować lek. Nie należy tych ograniczeń lekceważyć, myśląc, że krople do nosa nie mają prawa nam zaszkodzić.
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/alternative-medicine/2359206-katar-przyczyny-leczenie/#ixzz2QAYiJvvc

Masując stopy - leczysz serce!

Na stopach jest jakby miniaturowy wszechświat. Każde miejsce to jakiś narząd. Poprzez masaż możemy poprawić jego pracę.
Czy refleksoterapia stóp, czyli odpowiednie ich uciskanie, przynosi tylko relaks i ukojenie, czy może coś więcej?
Tego typu masaż wycisza emocje i wpływa na układ hormonalny. podczas zabiegu wydziela się serotonina i sprawia, że czujemy się radośni i kreatywni. Budzi się chęć do życia, dostajemy energetycznego "kopa", a organizm ma więcej siły. Kobietom regulują się miesiączki, łatwiej im zajść w ciążę. Jednak najistotniejsza w tym jest możliwość leczenia chorych organów.
Jak to działa ?Stopa, podobnie jak dłonie czy ucho, jest małym wszechświatem, człowiekiem w miniaturze. Każde miejsce na niej odpowiada jakiemuś narządowi. masując odpowiedni punkt, likwidujemy energetyczne blokady, które hamują właściwą pracę organów.
Od czego zaczynamy uciskanie /masowanie/ ?Najpierw się odprężamy. Rozluźniona stopa więcej nam pokaże.
O czym mówią stopy?
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/alternative-medicine/2360058-przez-stopy-serca/#ixzz2QAYO4S1g

Kobiecy problem ?

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów na raka szyjki macicy co roku zapada ponad 3 tysiące Polek, a około 1750 umiera z powodu tej choroby. Stany przedrakowe i raka nieinwazyjnego diagnozuje się przeważnie u kobiet około 30 - 40 roku życia; raka inwazyjnego około 45 - 50 roku życia. To nic, że co roku liczba zachorowań spada, gdy liczba zgonów spowodowanych tą chorobą maleje wolniej. Wniosek - rak szyjki macicy wykrywany jest w Polsce zbyt późno!Stany przedrakowe i wczesne stadia rozwoju raka szyjki macicy nie dają żadnych objawów. Tylko regularne wykonywanie cytologii daje szansę na wczesne leczenie. Cytologia polega na badaniu wymazu z charakterystycznego miejsca w szyjce macicy. Jest to tzw. strefa przejściowa, gdzie jeden rodzaj nabłonka przechodzi w inny. Ponieważ rak szyjki macicy rozwija się stosunkowo długo, cytologia jest najlepszą
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/gynecology/2360405-kobiecy-problem/#ixzz2QAXwCzYk

Stopa cukrzycowa.

Stopa cukrzycowa - nie lekceważ!Pierwsze sygnały pojawiającej się dolegliwości są zgoła niewinne i chory często nie łączy objawów z cukrzycą. Bywa też tak, że nasilenie objawów związanych ze stopą cukrzycową dopiero sugeruje lekarzowi istnienie głównego winowajcy - cukrzycy. Sucha skóra stóp, zanik owłosienia na powierzchni skóry dolnej partii kończyn, skłonność do odcisków i modzeli oraz trudno gojące się rany to grupa symptomów , które powinny zaniepokoic kazdego diabetyka. Inne sygnały których taż nie wolno nam lekceważyć, to mrowienie, pieczenie i drętwienie palców i później utrata czucia
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/comparative-medicine/2360446-stopa-cukrzycowa/#ixzz2QAXbAwCc

Cupuacu - owoc życia

CUPUACU - Liofilizowany sproszkowany sok z owoców Cupuacu wzmacnia i to znacznie układ sercowo - naczyniowy . Warto poznać jego wartości zdrowotne i nie ...tylko!Drzewa Cupuacu osiągają wysokość od 5 do 15 metrów i rodzą brązowe, podłużne owoce wielkości melona. Ich skórka jest łudząco podobna do kiwi, a miąższ ma barwe kremową o wyjątkowym zapachu. Smak miąższu to połączenie banana i limonki. Cupuacu stosuje się do produkcji soków, lodów i innych wyrobów .
Owoce sa bardzo popularne na terenie Ameryki Południowej. Cupuacu to kuzyn kakao i może być stosowany jako zdrowa i pyszna alternatywa czekolad i produktów zawierających kakao.
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/alternative-medicine/2360470-cupuacu-owoc-%C5%BCycia/#ixzz2QAX7h6R0

Mango - owoc młodości.

Liofilizowany sproszkowany sok z owoców MANGO !Mango zaliczane jest do najpopularniejszych, najsmaczniejszych i najzdrowszych owoców na świecie. Drzewo mango jest długowieczne i może rodzić owoce nawet po 300 latach. Skórka owocu ma różne kolory: począwszy od żółtego, przez czerwony, pomarańczowy, a nawet zielony zależnie od odmiany.
Miąższ owocu mango ma zwykle jasnożółty kolor, jest włóknisty i zbity. Najczęściej stosowany jest jako świeży lub suszony owoc. Jest wspaniałym źródłem witamin i składników mineralnych, szczególnie tych o właściwościach przeciwutleniających . Z uwagi na wspaniałe właściwości odżywcze owoce mango polecane są szczególnie osobom osłabionym oraz rekonwalescentom . Błonnik zawarty w mango
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/alternative-medicine/2360475-owoc-m%C5%82odo%C5%9Bci-mango/#ixzz2QAWk2cG8

Ciąża a witaminy.

Są tacy którzy mówią, że w ciąży trzeba wspomagać organizm witaminami, inni natomiast ostrzegają przed nimi.
Jaka jest prawda?
Nigdy przedtem nie byłaś tak odpowiedzialna za innego człowieka, jak teraz, gdy jesteś w ciąży. To dzięki Tobie twój maluch rozwija się i rośnie. To Ty dostarczasz mu składników do budowy kości, tkanek, komórek. Dlatego patrząc na talerz, zamiast brukselki zobacz żelazo, a zamiast jabłek - witaminę "C".
Gdy jesteś zdrowa - nie potrzebujesz żadnej diety /np. antyalergicznej albo wegetariańskiej/, jesz codziennie pięć dobrze dobranych posiłków, dużo owoców i warzyw, a oprócz tego chude mięso, ryby, nabiał, kasze, czyli odżywiasz się tak, jak zalecają lekarze, nie musisz w ciąży brać preparatów
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/gynecology/2363476-czy-ci%C4%85%C5%BCy-potrzebujesz-witamin/#ixzz2QAWTpmtt

Obowiązkowa drzemka niemowlaka.

Podczas nocnego odpoczynku malec regeneruje siły, rośnie, jego mózg rozwija się, a wspomnienia z pamięci krótkiej trafiają do głębokiej. Jednak dzienny sen też jest ważny dla Twojej pociechy.
CO DAJE DRZEMKA?
Dla dziecka przede wszystkim to odpoczynek. Potrzebuje go zwłaszcza młody organizm, jeszcze nie umie funkcjonować przez długi czas bez przerwy. Jeśli nie położysz dziecka w ciągu dnia, w końcu stanie się rozdrażnione i marudne.
W konsekwencji zaśnie na chwilę tuż przed kolacją i obudzi się około godziny 21.00 i będzie gotowe do harców albo wstanie wczesnym rankiem i nie pozwoli wam się wyspać. Im częściej taka sytuacja się powtarza, tym trudniej nakłonić malucha do dziennej drzemki, bo duże zmęczenie wywołuje u dziecka większe pobudzenie.
CO OZNACZA BRAK DRZEMKI?czytaj dalej:

źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/pediatrics/2363578-drzemka-dziecka-obowi%C4%85zkowa/#ixzz2QAW9ozsQ

Gdy choruje niemowlę.

Przez pierwsze pół roku życia malca chronią przed chorobami przeciwciała, otrzymane już w czasie życia płodowego. Karmione piersią niemowlę dostaje je także wraz z pokarmem mamy. Ale to nie zawsze wystarczy, by nie chorowało. Gdy zaczynają się kłopoty ze zdrowiem, rodzice próbują na różne sposoby wzmacniać odporność malucha. Sporo w okół tego nieporozumień. Poniżej podpowiedzi jakie metody stosować. Co dobre a co złe.
Maluchy karmione piersią chorują rzadziej -
Pokarm mamy zawiera przeciwciała, które na różne sposoby walczą z intruzami, np. uszczelniają błonę śluzową jelit, co zapobiega przenikaniu do krwi szkodliwych bakterii, wirusów i grzybów. W mleku mamy są też komórki, które "pożerają" te drobnoustroje. W efekcie dzieci karmione piersią trzy razy rzadziej zapadają na choroby od tych karmionych
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/pediatrics/2363692-ile-wiemy-chorowaniu-niemowl%C4%85t/#ixzz2QAVjnQvD

Pożegnanie dziecka z piersią.

Poprzestanie karmienia piersią bywa tak samo trudne, jak jego rozpoczęcie . Najpierw martwiłaś się czy dobrze przystawiasz malucha do piersi, a teraz jak łagodnie to zakończyć. Często trzeba użyć sprytu i "dyplomacji", by nakłonić do pożegnania się z piersią. Potrzebny jest też spokój i dobry plan działania.
WYBIERZ NAJLEPSZY CZAS
Twoje dziecko przede wszystkim musi być zdrowe, bo choroba to obciążenie dla organizmu. Ważne jest też, by pożegnaniu z piersią nie towarzyszyły inne zmiany, np. wyjazd czy pójście do żłobka. Dla dziecka to stres i nie warto dokładać mu kolejnego.
BĄDŹ PEWNA SWOJEJ DECYZJI - Dzieci są jak barometr uczuć. Jeśli czegoś nie jesteś pewna, wahasz się, a może nawet boisz, maluch to wyczuje i wykorzysta twój brak zdecydowania. Jeśli natomiast będziesz pewna swojej decyzji, smyk szybciej się z nią pogodzi, bo czuje, że jego fochy w niczym mu nie pomogą.
ODZWYCZAJAJ STOPNIOWO - Na początek najłatwiej zrezygnować z dziennego karmienia, bo roczny czy półtoraroczny maluch zwykle w ciągu
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/pediatrics/2363796-po%C5%BCegnanie-dziecka-piersi%C4%85/#ixzz2QAVSHFaa

Ile jeść w ciągu dnia - chronodieta.

Chronodietetycy, tak jak zresztą większość specjalistów od żywienia, radzą jeść 4-5 posiłków w ciągu dnia. Ta zasada pozwala uniknąć nadwagi, bo nawet jeśli zjemy więcej, organizm ma czas na trawienie i mniej magazynuje w postaci niechcianego tłuszczyku. Nieprzestrzeganie tej reguły może odbić się też na naszym samopoczuciu - gdy jemy tylko 2-3 razy dziennie, doprowadzamy do obniżenia cukru we krwi, a to oznacza zmęczenie i brak chęci do pracy.ŚNIADANIE:
Najlepiej zjeść je między 7 a 9. W tym czasie nasz żołądek jest najbardziej aktywny - do głosu dochodzą lipazy, czyli enzymy wspomagające trawienie tłuszczów oraz proteinazy umożliwiające trawienie białka. Dlatego rzadko kiedy śniadanie p[owoduje u nas niestrawność. Rano możemy /a nawet powinniśmy/ zjeść porządny posiłek. O tej porze zwiększa się też wydzielanie insuliny regulującej poziom glukozy. Co ciekawe, zjedzenie solidnego śniadania wyrównuje poziom insuliny we krwi na tyle skutecznie, że potem w ciągu dnia nie opada nam gwałtownie cukier. Dzięki temu nie cierpimy z powodu ataków wilczego głodu i do późnych godzin wieczornych mamy dobry nastrój.
DRUGIE ŚNIADANIE:
czytaj dalej;
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/alternative-medicine/2364931-zasady-chronodiety-ilo%C5%9B%C4%87-posi%C5%82k%C3%B3w-ci%C4%85gu/#ixzz2QAUyR3aB

Pocieszyciele w depresji...

Fałszywi i prawdziwi pocieszyciele:Pamiętajmy, że alkohol jest najstarszym na świecie "lekiem" antylękowym i antydepresyjnym, niestety - bardzo szybko prowadzi do uzależnienia i do istotnego pogorszenia nie tylko nastroju, ale także ogólnego stanu zdrowia.
Warto zaznaczyć, że osoby z zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi są szczególnie podatne na nałogi. W ramach terapii domowej dużo bezpieczniejsze jest stosowanie, dostępnych w aptekach, ziołowych herbatek uspokajających, np. melisy, z dziurawca czy kozłka lekarskiego. Unikajmy palenia tytoniu. Godnym polecenia uzupełnieniem terapii antydepresyjnej jest muzykoterapia czy np. terapia zajęciowa, która pozwala odnaleźć sens życia oraz umożliwia skoncentrowanie się na czynnościach budzących nasze zainteresowanie. Oczywiście wszystkie zabiegi psychoterapeutyczne powinny być prowadzone pod kontrolą i troskliwą opieką psychologa.
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/alternative-medicine/2364954-fa%C5%82szywi-prawdziwi-pocieszyciele-depresji/#ixzz2QAUaisYs

Co podawć dzieciom z alergią pokarmową?

Postęp medycyny jest widoczny. Pojawia się coraz więcej leków które pomagają leczyć alergię pokarmową. Jeśli Twoje dziecko ma uczulenie na przykład na , mleko, jaja, cytrusy, czekoladę czy produkty z glutenem, nie może ich jeść nawet w najmniejszej ilości. Pamiętaj też, że mogą one być "ukryte" tam, gdzie się ich nie spodziewasz.
Parę wskazówek, np. bez mleka:
Niestety, to właśnie mleko, w którym jest mnóstwo tak potrzebnego dziecku wapnia, jest najczęstszym alergenem. Uczulają białka krowiego mleka. Z tego powodu w tzw. mieszankach leczniczych dla alergików rozbija się wszystkie cząsteczki białka na mniejsze kawałeczki, które nie powodują już uczuleń.
Na co uważać? - Białka mleka krowiego znajdują się także w innych produktach. Nie podawaj też dziecku masła, margaryn, kremów deserowych w proszku, lodów, herbatników, gofrów, wafli, krakersów, pączków, napoleonek, czekolady mlecznej, krówek i toffi, napojów kakaowych w proszku, zupek
czytaj dalej;
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/alternative-medicine/2365021-podawa%C4%87-dzieciom-alergi%C4%85-pokarmow%C4%85-cz%C4%99%C5%9B%C4%87/#ixzz2QAUC84td

Dbaj o skórę.

Dbajmy o skórę - podstawa to macierz...W ostatnich latach działania naukowców skupiają się nie tylko na walce ze zmarszczkami, ale również na pobudzaniu regeneracji skóry i wpływaniu na jej mechanizmy odnowy. Z wiekiem spowalniają się wszystkie czynności organizmu, w tym i skóry, dlatego trzeba aktywować procesy regeneracji w skórze. im jest to skuteczniejsze, tym pełniej wygrywamy walkę z czasem. w skórze człowieka komórki macierzyste dają początek komórkom podstawowym, a te z kolei szybko się dzielą, tworząc tysiące nowych, które produkują wszystko, co jest potrzebne do życia i ładnego wyglądu.
Niestety, jest ich w skórze mało, w dodatku z wiekiem ich ilość i tempo podziału spadają.
Na potrzeby rynku kosmetycznego stworzono roślinne komórki macierzyste. Proces ich uzyskania trwa długo; najpierw tnie się liście i łodygi rośliny, by w miejscu gojenia pojawiły się
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/dermatology/2366543-dbaj-sk%C3%B3r%C4%99-podstawa-macierz/#ixzz2QAThtKpG

OSPA wietrzna.

Czas wczesnej wiosny to zagrożenie na zachorowanie dzieciaków na ospę wietrzną. Jest to jedna z najbardziej dokuczliwych i nieprzyjemnych chorób. Szczyt zachorowań przypada na wczesną wiosnę. możesz jednak uchronić malca, szczepiąc go przeciw ospie. Niestety za zaszczepienie zdrowego dziecka /nie z grupy ryzyka/ trzeba zapłacić i to nie mało, bo około 200 zł. Warto jednak podjąć ten krok, bo ospie może towarzyszyć wiele powikłań.
Jeśli zaś malec zachorował, koniecznie pamietaj o odkażeniu i osuszeniu krostek, by nie dopuścić do zakażenia bakteryjnego. Najlepiej smarować je gencjaną /ale roztworem wodnym , a nie spirytusowym/.
...Po szczepieniu -
Tuż po szczepieniu maluszek może czuć się nie najlepiej. Sprawdź na co zwrócić uwagę, i jak mu pomóc...
1. Bądź wyrozumiała - Maluch ma teraz prawo być marudny i płaczliwy. Tul go, noś, kołysz... Możesz też podać mu herbatę z melisą.
2. Zaczekaj ze zmianami - Przez pierwszych .................
czytaj dalej............
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/pediatrics/2365090-wiosna-szczyt-zachorowa%C5%84-na-osp%C4%99/#ixzz2Q9HzuMUv

Gdy pupa parzy malucha.

1. Przewijaj często swoją pociechę - rób to za każdym razem, gdy malec zrobi kupkę /również w nocy/. Nie dopuszczaj do tego, by pielucha była ciężka od moczu. nie zapinaj jej zbyt ciasno - między nią a brzuszkiem powinnaś bez trudu wsunąć palec wskazujący.
Uwaga!
Jeśli odparzenie pojawiło się po zmianie pieluch, wróć do poprzedniego asortymentu /może zmiana producenta była powodem odparzeń/.
2. Dokładnie myj dziecku pupkę - Przemywaj skórę podczas każdego przewijania letnią wodą. Jak myc pupę córeczki , a jak synka? Zapoznaj się z ta techniką bo to ważne - nowa chusteczką u chłopca nie odciągaj napletka, u niemowlęcia przywiera on do żołędzi, a u dziewczynki zachowaj kierunek od cewki do odbytu.
Mydła używaj tylko wtedy gdy dziecko zrobiło kupkę. Niektórzy pediatrzy zalecają kąpanie dziecka w jasnoróżowym roztworze nadmanganianu potasu. Można też dodawa.................ć.
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/pediatrics/2365103-gdy-malucha-parzy-pupa/#ixzz2Q9Hc8RA7

Karmienie malucha kaszkami.

Pierwsza kaszka powinna być serwowana maluchowi pod koniec pierwszego półrocza życia. Od tej pory przynajmniej raz dziennie powinno jeść kaszkę, a dlaczego?
Zawiera witaminy -
najwięcej tych z grupy B, które są potrzebne dziecku do prawidłowego rozwoju układu nerwowego. Gotowe kaszki dla dzieci są dodatkowo wzbogacone w witaminy i składniki mineralne /żelazo i wapń/. Kasze gruboziarniste /np. gryczana, jaglana, mazurska/ zawierają dużo potasu, fosforu, żelaza, magnezu, witamin z grupy B oraz cenne nienasycone kwasy tłuszczowe. Warto pamiętać, by nie moczyć kaszy przed przyrządzeniem. Nie gotuj jej w dużej ilości wody, bo w ten sposób pozbawisz ją ważnych składników odżywczych.
Zawiera też cenne białko - a białko jest niezbędne ....................
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/pediatrics/2365188-karmienie-malucha-kaszkami/#ixzz2Q9HILKPH

Technika karmienia bobasa.

Pochwała jajek, jednak uwaga - jajka mogą uczulać. dlatego zanim podasz je alergikowi, zapytaj lekarza o zgodę.W diecie malucha są niezastąpione . Jajka bowiem należą do szczególnie wartościowych produktów spożywczych - zawierają prawie wszystkie składniki odżywcze /z wyjątkiem witaminy "C"/ potrzebne do wzrostu i rozwoju młodego organizmu. Początkowo /po 6 miesiącu życia/ dawaj dziecku połowę żółtka ugotowanego na twardo - zmiksuj je razem z zupką lub warzywna papką. Po 10 miesiącu możesz już podać całe jajko.
Uwaga - sposób, w jaki karmisz dziecko, ma wpływ na jego zgryz. Rozszerzając dietę bobasa o zupki czy kaszki, podawaj je łyżeczką. Dziecko dzięki temu uczy się gryzienia i żucia, a także zagarniania pokarmu ustami. Pamiętaj tylko, by wkładać i wyjmować łyżeczkę ....
czytaj dalej....
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/pediatrics/2365447-%C5%BCywienie-bobasa-technika-karmienia-spacery/#ixzz2Q9GkRZ4m

Dieta w pierwszym roku życia /niemowlę/

Maluch na piersi:
Przynajmniej sześć miesięcy powinno się karmić swoją pociechę piersią.
W ciągu pierwszego półrocza wystarczy podawanie dziecku wyłącznie piersi /chyba że lekarz zaleci inaczej/. Kobiecy pokarm jest najlepszy dla niemowlęcia. Ma właściwy skład, odpowiednią ilość białek, węglowodanów, tłuszczów, witamin oraz składników mineralnych. Chroni przed alergią, infekcjami i chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak otyłość czy cukrzyca. Znajduje się w nim ponad pięćset substancji biologicznie czynnych - nie jest możliwe dodanie ich wszystkich do mleka modyfikowanego, choć mieszanki coraz bardziej przypominają pokarm kobiecy.
Podgrzewanie w mikrofali:Lepiej tego nie robić! Mleko w kuchence mikrofalowej podgrzewa się nierównomiernie i można dziecko poważnie oparzyć. Jeśli nie masz innego wyjścia............
czytaj dalej...........
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/pediatrics/2365560-dieta-niemowl%C4%99cia-pierwszym-roku-%C5%BCycia/#ixzz2Q9GHeg29

Buntownik i zazdrosnik - rozwój dziecka.

Sposób na buntownikaTrudno o spokój, gdy tuż obok twój dwuletni aniołek odgrywa scenę z piekła rodem. Krzyki, piski, potupywanie nogą lub nawet atak histerii to tylko niektóre zachowania z repertuaru małego buntownika. na nic się zdają twoje tłumaczenia, uspokajanie, aż w końcu i ty wpadasz w skrajność i zaczynasz podnosic głos. a na to malec - jak krzyczał, tak krzyczy. Co wtedy robić z takim uparciuchem ? Najlepsze wyjście zachować spokój przy biernym tra Anagażuj w opiekę.k nie da się przekonać płaczem.
Na zazdrość o rodzeństwo:Pojawienie się w domu noworodka, może wywołać w domu prawdziwą rewolucję. Także w uczuciach starszaka i jak mu pomóc w zrozumieniu zaistniałej sytuacji?................

czytaj dalej
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/pediatrics/2365583-rozw%C3%B3j-dziecka-buntownik-zazdro%C5%9Bnik/#ixzz2Q9FmjXf7

Sproszkowane brokuły /liofilizowane/.

Liofilizowane sproszkowane BROKUŁY - właściwości odżywcze:
Brokuły jak wszystkim już wiadomo, to bogate źródło białka, tiaminy, ryboflawiny, kwasu pantotenowego, wapnia, żelaza, magnezu, fosforu i selenu oraz błonnika pokarmowego, witamin A,C,E,K,B6, folianu, potasu i manganu.
zawierają również ważny antyoksydant tj. luteinę, który zwalcza wolne rodniki. Brokuły to wyjątkowo bogate źródło flawonoidu o właściwościach przeciwzapalnych tj. kemferolu, który może ograniczać wpływ alergenów na organizm.
Badania wykazały także , że brokuły maja pozytywny wpływ na prostatę. zawierają również glukorafaninę, która przekształca się w sulforafan, ten z kolei ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Ponadto zawierają 3,3 -diinodolilometan, który według badaczy ma korzystny wpływ na trzustkę. Zielone różyczki brokuła to znakomity nutrikosmetyk. Zawiera całą masę antyoksydantów, z sulforafanem na czele, wspieranym przez ....
czytaj dalej
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/alternative-medicine/2365610-liofilizowane-sproszkowane-broku%C5%82y/#ixzz2Q9FHwUZg

Dieta ważna w rytmie dnia.

Zabiegani, przepracowani, mniejszą wagę przywiązujemy do odżywiania. zaspakajamy często głód, jedząc w wolnej chwili. Tymczasem jedna z dietetycznych teorii, mówi nam, że aby utrzymać dobrą formę /zdrowie/, należy jeść nie tylko wartościowe posiłki, lecz także o odpowiednich porach.Autorzy tej teorii przekonują nas, że na nasz nastrój i kondycję największy wpływ ma to, co i kiedy jemy. Ich zdaniem niektóre składniki pokarmowe lepiej wpływają na nasz organizm rano, inne w godzinach popołudniowych, a jeszcze inne wieczorem. Dlaczego tak się dzieje?
Wiadomo, że dobowy rytm człowieka regulowany jest przez podwzgórze - gruczoł będący naszym naturalnym, wewnętrznym zegarem. Jego działanie zależy m.innymi od pór roku i natężenia światła. To podwzgórze decyduje o tym, kiedy chce nam się spać, a kiedy jesteśmy najbardziej aktywni. w tych poszczególnych fazach doby cały nasz układ dokrewny produkuje różne hormony, odpowiedzialne za odczuwanie głodu................
czytaj dale...
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/diet-and-exercise/2365699-dieta-wa%C5%BCna-rytmie-dnia/#ixzz2Q9EptqzS

Liofizolowany karczoch.

Liofilizowany karczoch /sproszkowany/ -właściwości odżywcze:Karczoch jak wiadomo jest bogaty w błonnik, foliany, witaminy C i K. To również doskonałe źródło magnezu, manganu, potasu, chromu, biotyny, niacyny, ryboflawiny , tiaminy i witaminy A. Zawiera także wiele antyoksydantów tj. kwercetynę, rutynę, antocyjany, kwas galusowy, luteolinę, kwas kawowy, kwas chlorogenowy i sylimarynę. Karczoch zawiera również inulinę, naturalny prebiotyk bardzo odżywczy dla "dobrych" bakterii w jelitach. inulina pomaga również zachować prawidłowy poziom cukru we krwi. Badania nad karczochami wykazały, że wspomagają prawidłowe funkcje wątroby wpływając na wydzielanie żółci oraz pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu. Karczochy mają też korzystny wpływ na układ sercowo - naczyniowy oraz jelita.
czytaj dalej
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/alternative-medicine/2365617-liofilizowany-karczoch-jarmu%C5%BC-profilaktyka/#ixzz2Q99Pxx9a

To co pomaga w życiu.

NATURA NA KASZELNie warto powstrzymywać kaszlu zbyt długo, ponieważ może to powodować zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych. Prawoślaz, malwa czarna, podbiał, porost islandzki - to zioła które pomagają i łagodzą kaszel. Z kolei tymianek, korzeń lukrecji i koper włoski - działają wykrztuśnie.
ZŁOTY LEKW przypadku choroby żołądka i dwunastnicy zaleca się picie miodu rozpuszczonego w wodzie lub naparach ziołowych. pij małymi łykami, godzinę przed posiłkiem.
PIĘKNE PIERSINakładasz maseczkę na twarz, balsamujesz nogi, ale czy odpowiednio troszczysz się o biust?
Delikatna skóra w tym miejscu wymaga wyjątkowej ochrony. Piękne i zadbane piersi to prawdziwy skarb kobiety. zrezygnuj z topless, wrażliwa skóra dekoltu i
czytaj dalej
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/alternative-medicine/2365901-pomaga-nam-%C5%BCyciu/#ixzz2Q98LODxd

Serce u kład krwionośny.

Żegnaj chorobo - twój stan zdrowia zależy od ilości i jakości spożywanych produktów.Jeść trzeba, jednak główną rolą pożywienia jest dostarczanie organizmowi niezbędnych składników i odpowiedniej porcji kalorii. Często jednak jemy zbyt wiele i to nie zawsze wartościowych artykułów spożywczych. Nadmiar kalorii nasz organizm magazynuje w postaci tłuszczu, który odkłada się na brzuchu, w biodrach, ale także, co groźniejsze wokół serca. Serce i układ krwionośny muszą "obsłużyć" większą masę ciała, mają więc więcej pracy. My tymczasem mało się ruszamy, co powoduje, że serce słabieij pompuje krew, a naczynia krwionośne zwężają się. To juta droga do nadciśnienia tętniczego, miażdżycy i cukrzycy, które są największymi wrogami serca i układu krwionośnego.
Nadciśnienie może miec różne przyczyny, ale jedną z najczęstszych jest zła dieta i brak ruchu. Dlatego też w leczeniu tej choroby bardzo ważna jest zmiana nawyków. Lekarze zalecaja rzucenie palenia, odchudzanie, ograniczenie spożycia alkoholu, jedzenie większej ilości warzyw i owoców, a zdecydowanie mniej soli kuchennej i tłuszczów zwierzęcych.
Dieta jest równiez bardzo dobrym sposobem zapobiegania i leczenia zaburzeń lipidowych, inaczej mówiąc, zbyt wysokiego poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Cierpi na to około 65% Polaków, ponad 70% z tej liczby nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

dalej czytaqj...
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/alternative-medicine/2365952-kr%C4%85%C5%BCenie-wok%C3%B3%C5%82-dobrych-wiadomo%C5%9Bci-dla/#ixzz2Q97iNj4I

Serce lubi dietę, ale i ruch.

OPŁACALNY WYSIŁEKPotrzebna jest Twoja dobra wola by leczyć choroby układu krążenia. Musisz wysłuchać wskazań lekarza , który podpowie ci jak masz się zachować. Wystarczy podjąć dwa wysiłki - 1. dieta i 2.wysiłek fizyczny. Prof.D.Szostak- Węgierek -związek spożycia tłuszczów zwierzęcych ze zgonami z powodu choroby niedokrwiennej serca. W latach powojennych, aż do początku lat 80., wyraźnie wzrastało spożycie tłuszczów , zwłaszcza zwierzęcych. Gdy w okresie kryzysu ekonomicznego spożywaliśmy ich mniej, spadły też ponure statystyki. Gdy na początku lat 90. zaczęliśmy mieć większy wybór, w naszej diecie zwiększyliśmy ilość tłuszczów roślinnych. W tym czasie zanotowano także wyraźny spadek wskaźników zgonów z powodu choroby niedokrwiennej serca, który wyniósł ponad 10%.
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/alternative-medicine/2365994-serce-lubi-diet%C4%99-ruch/#ixzz2Q97LBWJX

Pan EKO w aptece.

Jednym z takich felietonów pragnę się podzielić z potencjalnymi czytelnikami shvoonga....
"Pan EKO w aptece"
Żartując autor felietonu pisze, że nie ma na myśli Umberta Eco - autora słynnej "Imienia róży" czy domowego ekonomisty, który kupuje tańszy lek krajowy w aptece. Stwierdza, że eko to przedrostek wielu napotykanych wyrażeń. Przykładem - ekosystem, ekosfera, ekonomia, czy ekologia. Prawidłowa relacja ze środowiskiem to - ekologia.
W nim żyjemy i tym bardziej powinniśmy o środowisko dbać!
Profesor pisze o znajomych, którzy sprowadzają poprzez rodzinę zamieszkałą w Argentynie wszystkie leki. To zły wybór, gdyż np. szczepionka przeciwko grypie czy zapaleniu płuc winna uwzględniać mikroorganizmy spotykane w Europie.
Tak samo dzieje się z probiotykami, czyli bakterii i drożdży znajdujących się w jelitach, działających korzystnie na zdrowie. antybiotyki niszczą szkodliwe, ale i te dobre bakterie, dlatego zaleca się przyjmowanie ich w kefirach, jogurtach lub w kapsułkach.

źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/alternative-medicine/2366079-pan-eko-aptece/#ixzz2Q96ucXK0

Siła w Tobie.

"ODKRYJ W SOBIE SIŁĘ" - czyli przejmij kontrolę nad swoim źyciem - autor Barbara Berger
Autorka stwierdza, źe bogactwo nie nie stan Twojego konta, lecz przede wszystkim miłość, spokój i zdrowie - te wartości są domeną napisanej ksiąźki. Sa w zasięgu ręki. Obrazy, które pojawiaja się przed naszymi oczami. kształtują otaczającą nas rzeczywistość. W ksiąźce znajdziecie proste ćwiczenia które pomogą zapanować nad własną wyobraźnią:
"Odpręź się, zamknij oczy i pomyśl, który obszar twojego źycia najbardziej wymaga poprawy, zdrowie, praca, związek?
Wybierz i wizualizuj pozytywny rezultat".
Tematem tej książki jest siła. Nie siła fizyczna, ale siła umysłu. Dowiesz się z niej, jak przejąć kontrolę nad swoim życiem i osiągnąć wszystko to, o czym zawsze marzyłeś
czytaj dalej
źródło: http://pl.shvoong.com/writing-and-speaking/presenting/2366088-odkryj-sobie-si%C5%82%C4%99/#ixzz2Q96WzLTA

Zdrowie - nasze inspiracje...

Bernard Faust w "Katechizmie zdrowia" pisze : "Człowiek zdrowy i sprawny fizycznie czuje się mocny, pełen zycia i siły. Smakuje mu jedzenie i picie, znosi wiatr i niewygodę, jest mu po prostu dobrze".Trzeba przyznać rację autorowi, ale jak utrzymać tak dobra kondycję?
W każdym wieku można osiągnąć dobra formę o ile pozwala na to nasz stan zdrowia. o nie musimy dbać od początku naszego życia.
Według naukowców z Korei dzięki tai chi można doczekac podeszłego wieku w doskonałej formie. porównali oni dwie grupy seniorów. Okazało się, że ci, którzy regularnie praktykowali tę formę medytacji w ruchu, mogli poszczycić się zdecydowanie lepszą kondycją niż grupa niećwicząca w ten sposób. Ten mało intensywny rodzaj ruchu jest dobry dla osób w każdym wieku, bezpieczny także dla starszych. Poprawia siłę mięśni, koncentrację i równowagę!

czytaj  dalej....
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/alternative-medicine/2366133-nasze-inspiracje-zdrowie/#ixzz2Q9689Laq

Odporność na stres.

Wymyśl swoją odporność i naucz się radzić sobie ze stresem:Głowa - brzuch - serce !
Często zaskakują nas różne sytuacje życiowe. Hormony stresu uwalniają się nie tylko wtedy, gdy życie zaskakuje nas jakimś zdarzeniem. Często sami sobie je zgotujemy. Wszystko dlatego, że nasz mózg nie odróżnia sytuacji rzeczywistych od wyimaginowanych. Kiedy w nieskończoność obracamy w głowie trudne wspomnienia lub boimy się na zapas - mózg uruchamia reakcję stresową. Ze wszystkimi tego konsekwencjami dla ciała, które zaobserwowali psychologowie badający za pomocą pozytronowego tomografu emisyjnego PET ludzxi zatruwających się czarnymi myślami. Poza wymienionymi już niekorzystnymi procesami, w reakcji stresowej dochodzi do niedokrwienia jelit i żołądka. Nie tylko utrudnia to trawienie, lecz także naraża nas na wrzody. niedokrwienie jelit zaburza zaś regenerację flory bakteryjnej, która odgrywa bardzo istotną rolę w działaniu układu odpornościowego. Do tego wzrasta poziom cukru we krwi i narasta insulinooporność co wpycha nas na prostą ścieżkę ku cukrzycy, oraz zaburzona zostaje równowaga elektrolitowa, co naraża na szwank serce i cały układ krążenia.
czytaj dalej:

źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/alternative-medicine/2366261-wymy%C5%9Bl-swoj%C4%85-odporno%C5%9B%C4%87-naucz-si%C4%99/#ixzz2Q95eoiHj

Jak nie doprowadzić do depresji?

Przedwiośnie to pora sprzyjająca znacznemu obniżeniu nastroju. nie powinno nas to dziwić, tym bardziej że sezonowe zaburzenia depresyjne zdecydowanie częściej występuje u ludzi żyjącym w klimacie długich zim, a więc w takim klimacie jak nasz. zdarza się, ze z tego faktu nie zdajemy sobie sprawy - po prostu nagle pogorszyła się jakość naszego życia, a my nie wiemy dlaczego. Jesteśmy znużeni , nie odczuwamy przyjemności z czynności które dotychczas nas cieszyły. Przyczyny są złożone, niejednokrotnie trudne do identyfikacji.
GDZIE SIĘ PODZIAŁ NASZ DOTYCHCZASOWY ŻYCIOWY NAPĘD ?
Bardzo typowym objawem zaburzeń depresyjnych są trudności w utrzymaniu skupienia, dzieci i młodzi, mają trudności w rozwiązywaniu zadań i uczeniu się. Wielu chorych skarży się jedynie na permanentne znużenie, często mylone z zespołem przewlekłego zmęczenia. Jednym z poważnych objawów depresji jest zmniejszenie popędu płciowego oraz zaburzenia miesiączkowania u kobiet. Problemom depresyjnym mogą towarzyszyć napady paniki i lęk.. Na uwagę zasługują często lekceważone objawy somatyczne. Bardzo charakterystyczne są zaburzenia łaknienia i zmiana masy ciała. Część pacjentów ma tendencję do tycia, inni wręcz przeciwnie, tracą apetyt i gwałtownie chudną.

źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/alternative-medicine/2366332-wiosna-aktywnie-podnosimy-nastr%C3%B3j-nie/#ixzz2Q95FYK9m

Zarzadzanie swoim organizmem...?

Surowce i energia to podstawa dobrego odżywiania...
Aby żyć w zgodzie z naturą potrzebna jest właściwa energia. Czerpiemy ja z tego co jemy. Jak w fabryce - jeśli surowce są dobrej jakości, prawie wszystkie zostaną przetworzone na produkty. Jeśli gorsze, tym więcej odpadów.
Zarządzanie własnym zdrowiem powinniśmy więc zacząć od przeglądu diety. Winna ona dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników, a zarazem zawierać jak najmniej tych, które mu szkodzą. jednak rachunek ekonomiczny zdaje się mówić co innego.
Gdy policzymy, ile kosztują produkty do obiadu, dodamy czas i wysiłek, to okaże się, że gotowanie się nie opłaca. Tu możemy się mylić, gdyż często arytmetyka to nie wszystko. Istnieje taka zasada: "jeśli chcemy być zdrowi - gotujmy sami".
Gdy gotujemy dla siebie, doskonale wiemy ,jakich produktów używamy, czego dodajemy do potraw. Dietetycy z Instytutu Żywności i Żywienia również zachęcają do samodzielnego przyrządzania posiłków, publikując na stronie Instytutu wiele przykładowych przepisów. Wszystkie oparte są na piramidzie zdrowego żywienia. Jest to graficzna wizualizacja, która pokazuje, w jakich proporcjach powinniśmy kształtować naszą dietę. U podstawy piramidy znajdują się produkty zbożowe. Najlepiej gdy są to grube kasze, pieczywo z mąki razowej czy makarony z tzw. pełnego ziarna.
Węglowodany złożone, które są ich głównym składnikiem powinny nam dostarczać połowę niezbędnych kalorii.
czytaj dalej pod linkiem:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/diet-and-exercise/2366450-organizmem-zarz%C4%85dzaj-jak-dobry-mened%C5%BCer/#ixzz2Q94ZyFjF

czwartek, 4 kwietnia 2013

Owoce i jarzyny dla Twojej pociechy.

Nowalijki, na które tak czekamy wczesną wiosną są smaczne, ale wcale nie najbardziej wartościowe. Producentom młodych jarzyn zależy, by szybko wzrosły, dlatego są obficie nawożone. Wprawdzie plasterek ogórka, liść młodej sałaty czy rzodkiewka nie zaszkodzą malcowi. Jednak są lepsze i smaczniejsze źródła witamin:
Z KUCHENNEGO PARAPETU:
zamiast kupować zieleninę w sklepie, można samemu się o nią postarać i wyhodować na parapecie okiennym. Będzie zdrowsza, smaczniejsza i po drodze ozdobi nasz parapet.
Pełna witamin rzeżucha - wyhoduj ją razem z dzieckiem na parapecie okna. Wystarczy do tego podstawka, lignina i dużo wody. ziarenka rzeżuchy wsypcie na wilgotne podłoże i każdego dnia obficie podlewajcie. Przekonasz się jak fascynujące będzie dla malucha obserwowanie wyrastających zielonych pędów. Po wyrośnięciu rzeżuche dodawaj do twarożku, zup, sałatek i surówek. możesz też po prostu posypać nią chleb z masłem. W tej roślince jest cały komplet witamin. Samej witaminy C gromadzi tyle samo, ile np. sok z cytryny. Poza tym obfituje w żelazo i sole mineralne. poprawia też apetyt.
Świeży szczypiorek - wystarczy kupić w sklepie ogrodniczym cebulki szczypiorku i wsadzić je do ziemi w doniczce. Szczypiorek dodawaj do kanapek, past, jajecznicy, sałatek. Warto to robić, bo zawiera wiele witamin /m.in./ B,C/ w dodatku pobudza apetyt i ułatwia trawienie
czytaj dalej:
źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/pediatrics/2365195-zielenina-dla-twojego-dziecka/#ixzz2PVyyKSQt