wtorek, 29 stycznia 2013

O wrzodach żołądka i dwunastnicy

Jak powstają wrzody żołądkowe? Na początku w błonie śluzowej, która pokrywa wnętrze żołądka i dwunastnicy, powstaje mała ranka, tzw. nadżerka. Jest ona podobna do tych, które tworzą się na śluzówce jamy ustnej. Pod wpływem działania Heticobacter pylori lub kwasów trawiennych ranka ta może się powiększać i przemienić w owrzodzenie. Wrzody mają wielkość od kilku milimetrów do wielu centymetrów. Czasami drążą ścianę żołądka i mogą spowodować jej przebicie.
Choroba wrzodowa zazwyczaj uaktywnia się wiosną i jesienią. Jej objawy mogą się utrzymywać przez kilka dni lub tygodni, a potem mijają.. Wiele osób stara się przeczekać ten trudny okres. A to błąd! Nieleczone wrzody mogą spowodować powikłania.
Objawy choroby są dość charakterystyczne. Występuje palący,tępy lub piekący ból w nadbrzuszu poniżej mostka.
Niektórzy chorzy mają też zgagę,wzdęcia, nudności,kwaśny posmak w ustach.Jeżeli masz wrzody to najczęściej ból występuje 30-60 min. po posiłku. Przy wrzodach dwunastnicy objawy występują 2 godz po jedzeniu , w nocy i gdy dokucza głód.
czytaj dalej...

źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/genetics/1923385-wrzodach-%C5%BCo%C5%82%C4%85dka-dwunastnicy/#ixzz2JRKfcl00

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz