piątek, 31 maja 2013

Substancje naturalne a nowotwory...

Profesor Mirosław Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia w wydanej książce pt. " Nowotwory złośliwe - jak zmniejszyć ryzyko zachorowania", informuje, że aż jedna trzecia wszystkich typów nowotworów ma przyczyny związane z dietą, zatem zmiana sposobu odżywiania może im zapobiec! Właściwa modyfikacja diety wiąże się z unikaniem produktów wędzonych, grillowanych na ogniu, jak i konserwowanych, a także tych, których spożywanie prowadzi do otyłości. Domniemywać można, że spożywanie pewnych produktów prowadzi do zapobiegania rozwojowi nowotworów. Powstawaniu nowotworów może prawdopodobnie sprzyjać także brak pewnych mikroelementów w diecie, jak pokazano w przypadku selenu. Istnieje wiele doniesień naukowych, które sugerują, iż przyczyną powstawania nowotworów i ich rozwoju jest nadmiar wolnych rodników, które mogą uszkadzać m.in. materiał genetyczny, poprzez wywołanie mutacji. Wykazano, że niektóre składniki roślinne, np. polifenole zmniejszają częstotliwość pojawiania się mutacji, wywoływanych przez różne czynniki mutagenne. Jeśli jednak zmiany nowotworowe się już pojawią to stosowanie ekstraktów roślinnych bogatych w polifenole przypuszczalnie hamuje ich rozwój Wykazano, że ciemno czerwone barwniki - antocyjany, występujące w wielu ciemno zabarwionych owocach winogronowych , a zwłaszcza w jagodach mogą chronić nasze geny. Najbardziej efektywne antymutageny znajdują się w owocach, warzywach i ekstraktach roślinnych - trzeba tylko z nich korzystać regularnie. Antymutagenną aktywność antocyjanin z aronii sprawdzono wykonując standarowy test Amesa oraz badania hodowli ludzkich limfocytów. Zbadano preparaty z winogron, czarnych jagód i aronii, aby ustalić ich przydatność chemoprewencji raka jelita grubego. Do hodowli komórek jelita /normalnych i rakowych/ dodano rozpuszczony ekstrakt i obserwowano komórki przez 72 godziny. Wszystkie ekstrakty hamowały wzrost komórek rakowych, ale najsilniej działał ekstrakt z aronii. Wzrost tych komórek został zahamowany w 50% po 48 godzinach obecności 25ug/ml ekstraktu aronii. Co najwazniejsze: niskie stężenia ekstraktów nie hamowały wzrostu normalnych komórek. Priorytetowym obszarem badań własciwości przeciwnowotworowych jest hamowanie angiogenezy, czyli tworzenia się naczyń krwionośnych w guzie nowotworowym. Owoce jagodowe maja duży potencjał w tym zakresie. W procesie wzrostu naczyń ważną rolę odgrywa czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego /VEGF/. Każdy z ekstraktów jagodowych hamował aktywność czynnika prolifeacyjnego komórek śródbłonka VEGF oraz hamował angiogenezę. Zielona herbata jest także podejrzewana o zapobieganie powstawaniu nowotworów.

czwartek, 30 maja 2013

Antybiotyki a choroby układu moczowego.

ANTYBIOTYKI a choroby układu moczowego. Nadszedł taki czas /co jest niepokojące/, że często obserwuje się zaniepokojenie środowiska medycznego na nadmierne używanie przez chorych antybiotyków. Stosowane na "własną rękę" bez konsultacji z lekarzem. Dotychczas problem ten dotykał leczenia górnych dróg oddechowych, jednak ostatnio obserwuje się nadużywanie antybiotyków również w leczeniu infekcji dróg moczowych. Wiąże się to z faktem, że niektóre silnie działające leki stały się dostępne bez recepty. Od wielu lat Światowa Organizacja Zdrowia oraz gremia naukowe biją na alarm, że powszechne stosowanie antybiotyków powoduje niebezpieczne zjawisko, które ma już swoją nazwę anybiotykoopornością . Powodowana jest ona tym, że bakterie stają się niewrażliwe na antybiotyki i gdy rzeczywiście trzeba je stosować to są one nieskuteczne. Leczenie infekcji dróg moczowych zawsze stanowiło domenę ziół, gdyż na zioła bakterie nie są w stanie się uodpornić. Niestety! Coraz więcej osób kupuje na infekcje dróg moczowych dostępne bez recepty chemioterapeutyki , czasami nie wiedząc, że wybrany przez nich lek, często agresywnie reklamowany w mediach jest właśnie antybiotykiem. To antybiotyki skutecznie i szybko likwidują zakażenie, ale po ich zastosowaniu infekcja częściej powraca i znowu stajemy przed problemem. Wyższość leczenia ziołami polega na tym, że co prawda osiągnięcie efektu leczenia uzyskuje się w dłuższym czasie, ale za to ilość nawrotów jest mniejsza. Poza tym zioła idealnie nadają się do profilaktyki chorób układu moczowego i można je stosować bezpiecznie przez długi okres czasu. Warto namawiać zatem osoby, które doświadczą w czasie przedwiośnia, czy później infekcji dróg moczowych, aby zastosowały raczej preparaty ziołowe, a nie antybiotyki! Obecnie z powodu konieczności " pilnowania " swojej pracy, strach przed zwolnieniem z niej doprowadza, a raczej zmusza ludzi do szybkiego wyleczenia infekcji by nie opuszczać pracy na zwolnieniu lekarskim. Sięganie jednak po antybiotyki jest zgubne. Częste ich stosowanie doprowadza do uodpornienia się bakterii i częstego przez to nawrotu zakażenia. Bądźmy rozsądni i raczej z powodu infekcji sięgajmy po poradę lekarza. Sami też się wyleczymy, ale często ze zgubnym skutkiem.

Jak złagodzić głód.

Jak " zdusić" głód? Wiosna to tradycyjny okres odchudzania. Zrzucamy ciepłe ubrania i nagle okazuje się, że garderoba z poprzedniego sezonu stała się lekko za ciasna. Wpadamy w panikę i nerwowo poszukujemy diety cud, która w krótkim czasie pozwoli nam odzyskać dawną figurę. Niestety bardzo często takie postępowanie kończy się niepowodzeniem, a dodatkowe kilogramy nie chcą zniknąć w żaden sposób. A wystarczy do problemu podejść spokojnie i prześledzić, w jaki sposób dochodzi do decyzji o zaspokojenie wilczego apetytu. Zacznijmy od początku. Do ośrodków głodu i sytości przekazywane są informacje o aktualnym stanie organizmu i przewodu pokarmowego. Służą temu cztery różne rodzaje sygnałów. Na niektóre z nich możemy wpływać: 1. Sygnały termiczne -kiedy jest nam zimno, zwykle odczuwamy głód, zaś w bardzo upalny dzień lub mając gorączkę tracimy ochotę na jedzenie. Termogenezę nasilają zioła i przyprawy, takie jak np.: imbir, cynamon, goździk, ale także Garcynia kambodżańska, która zawarta jest w preparacie "ADIPOBON" 2. Sygnały hormonalne - zwiększony poziom insuliny we krwi oddziaływuje na ośrodek sytości i przyczynia się do ograniczenia konsumpcji. Prawidłowy metabolizm insuliny jest regulowany m.in. poprzez chrom. Jego najlepiej przyswajalnym źródłem jest chrom organiczny znajdujący się w "Chitobonie". 3. Sygnały metaboliczne - związane są z koncentracją we krwi glukozy, wolnych kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Prawidłowy poziom glukozy, a zwłaszcza unikanie nagłych jej wzrostów powodują substancje zwalniające wchłanianie węglowodanów, np. zawarte w "Adipobonisanie" : liść morwy i ziele pokrzywy. 4. Sygnały motoryczne - związane z rozszerzaniem i obkurczaniem się żołądka. Rozciągnięcie się ścian żołądka przed spożyciem pokarmu daje uczucie sytości. Pomocne będzie zażywanie przed jedzeniem substancji pęczniejących w żołądku. Takimi preparatami są Chitobon zawierający chitosan i chrom organiczny oraz Regulobon z łupiną babki płesznik, błonnikiem owsianym i bakteriami probiotycznymi. Stosowanie się do tych podpowiedzi pozwoli ci zawsze na uzyskanie odpowiedniej sylwetki bez narażania się na stosowanie drastycznej metody "szybkiego" odchudzania opartego na chemii. Pamiętaj, że zioła nie szkodzą, a chemia nie jest obojętna w Twoim organizmie. źródło: http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/diet-and-exercise/2374853-jak-zdusi%C4%87-g%C5%82%C3%B3d/#ixzz2UqavjQwE

Zioła dla Twojego serca.

Zioła dla serca - podstawową rośliną używaną w terapii chorób krążenia jest głóg /Crategus Oxycanta/. Powoduje on wzrost kurczliwości oraz poprawę ukrwienia mięśnia sercowego poprzez rozszerzenie naczyń wieńcowych, co ma pierwszorzędne znaczenie w chorobie wieńcowej oraz w niewydolności krążenia na tle sercowym, zwłaszcza u ludzi starszych. Kwiatostan głogu ma wielokierunkowe działanie na serce, gdyż poza w/w właściwościami zmniejsza jego pobudliwość, przez co przeciwdziała arytmii, jednocześnie usprawniając przewodzenie prawidłowego pobudzenia elektrycznego w mięśniu sercowym. Ma to znaczenie w wypadku uszkodzenia tego narządu, np. na tle miażdżycowym, kiedy to pobudzenie elektryczne rozchodzi się w sercu z trudem, a poszczególne jego części maja skłonności do prowokowania arytmii. Kwiatostan głogu stanowi podstawowy składnik mieszanki ziołowej "Cardiobonisan" na schorzenia serca i układu krążenia oraz kropli geriatrycznych Cardiobonisol i preparatu w kapsułkach cardiobon. W składzie tego ostatniego z preparatów znajduje się także ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego, który w ostatnich latach stał się najbardziej popularnym surowcem zielarskim w terapii układu sercowo-naczyniowego. Cardiobon wpływa po pierwsze na poprawę ukrwienia, a po drugie na hamowanie postępu miażdżycy. Podkreślić należy to, że liść miłorzębu japońskiego poprawia krążenie krwi w naczyniach wieńcowych serca, a także zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepu w tych naczyniach, przez co zmniejsza ryzyko zawału serca. Do zmniejszenia ryzyka miażdżycy przyczynia się także Lipobon., zawierający w swym skłADZIE WSPOMNIANY LIŚĆ MIŁORZEBU JAPOŃSKIEGO, ALE TAKŻE OBNIŻAJĄCY POZIOM CHOLESTEROLU WE KRWI LIŚĆ KARCZOCHA. Używanie preparatów roślinnych przynosi szczególnie dobre efekty u osób w podeszłym wieku i z osłabionym mięśniem sercowym na skutek: choroby wieńcowej, niewydolności krążenia, nadciśnienia tętniczego. Dla dobrej profilaktyki chorób serca warto stosować wymienione zioła. istniej wtedy szansa na mniejsze ryzyko zachorowania na tak niebezpieczne choroby układu krążenia.

Terapia przeziębienia u dzieci.

TERAPIA PRZEZIĘBIENIA U DZIECI. Przeziębienia są najczęstszą przyczyną wizyt u lekarza. Wywołują je przede wszystkim wirusy, dlatego też antybiotyki nie są w ich przypadku skutecznym lekiem. Co więcej, stosowanie dostępnych bez recepty leków syntetycznych na kaszel i przeziębienie, zwłaszcza u dzieci poniżej 4. roku życia, może być nawet niebezpieczne. Stąd też Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności /FDA/ w 2008 roku wydała zalecenie, aby unikać stosowania dostępnych bez recepty leków na przeziębienie i kaszel w przypadku dzieci poniżej 2 roku życia. Wtedy do łask wróciły produkty naturalne. Są one w USA na tyle popularne, że np. dawkę miodu gryczanego określa sie tam w odniesieniu do wieku dziecka, np. pomiędzy 2-5 roku życia - zaleca się 2,5 ml jednorazowej dawki, między 6-11 r.ż. - 5 ml, a między 12 - 18 r.ż. - 10 ml. W zaleceniach amerykańskich ośrodków naukowych znalazły się również olejki eteryczne, propolis /kit pszczeli/ oraz ekstrakty roślinne. Dociekliwość naukowców była do tego stopnia wysoka , że zauważyli oni, iż stosowanie ekstraktu z ziela jeżówki w trakcie infekcji jest mniej skuteczne niż stosowanie go w profilaktyce.. To samo zauważyli pracownicy w Centrum Ziołolecznictwa , które poleca stosowanie preparatu Immunobon. Preparat ten oprócz jeżówki zawiera ekstrakt z liścia melisy, z kwiatu rumianku, ekstrakt z róży i miód. Jest to syrop pozbawiony dodatkowego cukru, bo substancją słodzącą jest zawartość 80% miodu. Z obserwacji wynika, że stosowanie produktów ziołowych jest szczególnie wskazane w stanach przeziębieniowych, gdyż wpisują się one w aktualnie panującą strategię lecznictwa. Powodowane to jest tym, że wykazują one działanie przeciwzapalne, łagodzące stany błony śluzowej i napotne. Leczenie produktami naturalnymi ma szczególnie korzystne skutki u dzieci. Zostało to przed wielu laty stwierdzone i potwierdzone przez dr n. med. Wiesławę Stopińską w jej pracy doktorskiej. Udowodniła ona, że leczenie infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci prowadzone metodami medycyny naturalnej /zioła + produkty pszczele/ jest skuteczniejsze niż lekami syntetycznymi, a nawroty tych dolegliwości są rzadsze.

wtorek, 28 maja 2013

Zioła pomocne w leczeniu kataru siennego.

Katar sienny jest to postać kataru alergicznego, który pojawia się od wczesnej wiosny do pełni lata i dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych. Zadajemy sobie pytanie: czy zioł·a mogą sktecznie leczyć dolegliwości związane z katarem siennym? Według obserwacji prowadzonych przez Centrum Ziołolecznictwa Ojca Sroki jak najbardziej tak! Rośliną która jest bardzo pomocna jest czarnuszka /nigella sativa/ zwana też egipską. To ona od dawna jest stosowana w leczeniu kataru siennego i innych rodzajach alergii. Już lekarze w starożytnym Egipcie stosowali nasiona czarnuszki do leczenia. Jak bardzo ceniona była w starożytności niech świadczy fakt, że olej z nasion czarnuszki znaleziono w grobowcu Tutanchamona. Lekarze starożytnej Grecji używali czarnuszki w leczeniu bólu głowy, uczucia zatkanego nosa, czy bólu zęba. Z czarnuszka spotykamy się również u hipokratesa, Pliniusza, Galena, Avicenny, Dioskorydesa, w Polsce opisali ją : Marcin z Urzędowa, Syreniusz i ksiądz Kluk. Współczesna nauka prowadzi wiele badań nad tą starożytną rośliną. Istnieje wiele doniesień naukowych wykazujących działanie przeciwzapalne i antyalergiczne czarnuszki. Wykonano także wiele badań klinicznych tego surowca. Np. "Porównanie skuteczności leków przeciwhistaminowych /cetyryzyny/, a nasionami Nigella sativa, w leczeniu sezonowego alergicznego nieżytu nosa". Badanie wykonano w Katedrze Farmakologii na Uniwersytecie Medycznym Jamshoro w Pakistanie. Badanie było przeprowadzone na 40 osobach chorych na sezonowy alergiczny nieżyt nosa. Pierwsza grupa otrzymała cetyryzynę w dawce 10 mg/dobę, a druga grupa 250 mg czarnuszki siewnej. Wyniki podawania obu substancji były takie same. Jednak grupa zażywająca cetyryzynę miała więcej negatywnych objawów po podaniu np. senność. Kolejne badanie przeprowadzone zostało na dzieciach. Pierwsza grupa obejmowała 63 pacjentów w wieku 6-17 lat z alergicznym katarem, objawami astmy oskrzelowej i egzemy atopowej. Otrzymywali oni olej z czarnuszki /3 x dziennie po 1 kapsułce 500mg przez okres 8 tygodni/ . Druga grupa składała się z 49 pacjentów w wieku 6-15 lat z objawami kataru, astmy, egzemami, którzy otrzymywali olej 3 x dziennie po 2 kapsułki przez okres 6-8 tygodni. Po okresie leczenia olejem istotnie poprawiły się kliniczne objawy choroby /u 80% dzieci z I i II grupy badanej zmniejszył się katar sienny i złagodzeniu uległy objawy astmy

poniedziałek, 27 maja 2013

Odtruwajaca funkcja ziół.

Odtruwanie organizmu to modny temat. Tak twierdzi wiele osób i dochodzi do stwierdzenia, że ich organizm wymaga "odtrucia". Jest w tym dużo racji, gdyż czynniki środowiskowe z jakimi się spotykamy są źródłem różnych niekorzystnych dla naszego zdrowia substancji, Znajdują się zarówno w żywności jak i w powietrzu. Doświadczamy ich poprzez przebywanie w zadymionych centrach miast, zwłaszcza w tzw. okresach grzewczych, kiedy w powietrzu unosi się smog. Zatruwa nas także dym tytoniowy. Należy zaznaczyć, że dym tytoniowy nie szkodzi tylko palaczom, ale także przebywającym w tym samym pomieszczeniu innym osobom. Odtruwanie organizmu ma duże znaczenie także w różnego rodzaju terapiach. W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza wiedzą o tym doskonale i wiele terapii opartej jest na odtruwaniu organizmu. Przykładem może być łuszczyca - choroby skóry, zwłaszcza łuszczyca jest przykładem tego jak skuteczna bywa terapia odtruwająca. W łuszczycy standardowo stosuje się dwa leki ziołowe, które działają odtruwająco. Jeden z nich to Nefrobonisol, który stymuluje odtruwającą funkcję nerek, zwany tradycyjnie kroplami odtruwającymi Ojca Grzegorza. Drugi natomiast to Gastrobonisol , stymulujący odtruwającą funkcję wątroby, nazywany też kroplami klasztornymi. W chorobie tej zalecane jest również stosowanie mydła ziołowego Boniderm , którego skuteczność opiera się na odtruwającym działaniu na skórę. Połączenie Bonidermu i leków odtruwających ma zastosowanie także w innych chorobach skóry, ale nie tylko. Choroby reumatoidalne - choroby te często wymagają bardzo agresywnego i niosącego wiele działań niepożądanych leczenia. Czasami bardzo dobrze poddają się one terapii odtruwającej. Chjoroby te to np. reumatoidalne zapalenie stawów /RZS/, kolagenozy np. toczeń. W chorobach niosących ze sobą zespoły bólowe poza kroplami o działaniu odtruwającym Gastrobonisol i Nefrobonisol, stosuje się preparaty do wcierania o działaniu miejscowym, łagodzącym stany zapalne takie jak Balsam kręgowy i Reumobonisol. O odtruwaniu organizmu powinny pamiętać osoby, które są szczególnie narażone na działanie substancji toksycznych, zwłaszcza palacze i ich najbliżsi. Sugeruje się tym osobom poza w/w lekami zażywanie Apibonu, który ma wszechstronne działanie odtruwające m.in. wyłapuje metale ciężkie oraz preparatu Vitalbon, neutralizującego wolne rodniki, których tak wiele jest w dymie tytoniowym.

piątek, 3 maja 2013

Ćwiczenia na odcinek szyjny kręgosłupa.

Zdrowy kręgosłup, to nie tylko piękna sylwetka. Gdy o niego dbamy, na pewno później przypomni nam o swoim istnieniu bólem. BARDZO PROSTE ĆWICZENIA NA ODCINEK SZYJNY KRĘGOSŁUPA: Ćwiczenie 1. Stań w lekkim rozkroku na szerokość bioder, ugnij nieco kolana. wyprostuj plecy, wypnij klatkę piersiową i wciągnij brzuch. Rozluźnij ramiona, trzymaj głowę a linii prostej z resztą kręgosłupa. powoli opuść głowę na lewe ramię i przytrzymaj. Nie podnoś ramienia. Wykonaj to samo w prawą stronę. Powtórz ćwiczenie kilka razy. Ćwiczenie 2. W tej samej pozycji wykonaj powoli skręt głowy w prawą, a następnie w lewą stronę. Pamiętaj o prawidłowej pozycji. Powtórz ćwiczenie kilka razy. Ćwiczenie 3. Innym prostym ćwiczeniem jest cofanie i wysuwanie podbródka. nie pochylaj głowy w tył czy w przód. Ruch ma być posuwisty. powtórz to ćwiczenie kilka razy. Ćwiczenie 4. Usiądź na krześle. Plecy maja być proste, a głowa- w linii prostej z resztą kręgosłupa. Palce splatamy z tyłu głowy. w takiej pozycji naciskaj głową na dłonie, wytrzymując w tej pozycji kilka sekund. Wykonaj ćwiczenie kilka razy z małymi przerwami między powtórzeniami. UWAGA: Nigdy nie odrzucaj głowy w tył. Taki ruch bardzo obciąża kręgi szyjne. Jeżeli podczas któregoś ćwiczenia pojawi się ostry ból, należy zaprzestać ćwiczenia. Dobrze jest wykonywać ćwiczenia w przerwach pracy siedzącej przed komputerem. Coraz młodsze osoby uskarżają się na ból kręgosłupa. Są dowody , że powodem schorzeń jest spędzanie nadmiernej ilości godzin przed ekranem komputera.